Gündem
30 Nisan 2018 ( 3252 izlenme )

Yunanistan'dan skandal hamle!

Yunan Savunma Bakanı Osmanlı'ya karşı ayaklanmalarda başı çeken ‘Filiki Eterya' üyesi kadını amiral yaptı, alay konusu oldu.


Kardak ziyareti ve 'Ankara'ya bir saatte gireriz' açıklamalarıyla haddini aşan ve ilişkileri sürekli geren Yunan Savunma Bakanı Nikos Kammenos, 193 yıl önce ölen Türk düşmanı kadın denizciye 'Amiral rütbesi' verdi, alay konusu oldu.

Yunan milliyetçilerin Osmanlı’ya karşı isyanında öne çıkan Laskarina Bouboulina, eşinden kendisine miras kalan gemilere komutanlık yaparak savaşın Yunan isyan elebaşılarından biri olmuştu. Osmanlı-Rus savaşında eşi Rus saflarında savaşan Bouboulina, II. Mahmud’un merhameti sayesinde İstanbul’dan Spetses Adası’na gittikten sonra Yunan bağımsızlık hareketi ‘Filiki Eterya’nın tek kadın üyesi olarak toplantılara katıldı.

İki kocasından miras kalan gemilerle yabancı limanlardan silahlar getirdi. 1820 yılında bir tershanede meşhur Bayrak gemisi Agamemnon’un yapımı tamamlandı. Yaklaşık 33 metre uzunluğunda bir Korvet olan bu gemi 18 adet top taşıyordu. Geminin yapımı adanın yerlileri tarafından Türklere haber verildi. İstanbul’a gidip kendini savunmak için Osmanlı’nın karşısına çıkarken aynı zamanda da Ortodoks patrik V. Gregor ile buluştu ve onunla ayaklanmanın planlarını görüşüp tartıştı.

Ucuz popülizm

13 Mart 1821’de, Yunan İsyanının başlangıcından yaklaşık 12 gün önce gemisi Agamemnon üzerine ayaklanmayı işaret eden bir bayrak astı ve Spetses’ten yelken açtı. Bayrağında görünen kartalın bir ayağının altında çapa, diğer ayağının altında ise alevler içinde tasvir edilen bir kuş vardı. Yunan isyanı sırasında ada yerlilerinden oluşan kendi özel ordusuna sahip olan Bouboulina, onları kendisi silahlandırıyor, besliyor ve maaşlarını ödüyordu.

8 geminin de komutanlığını yapıyordu. Mora’nın Yunan isyancılar tarafından ele geçirilmesinde büyük pay sahibi oldu. Kendisine Kapetanissa (Kaptan) ve Megali Kyra ünvanları verildi. Yunanistan’ın bağımsız olmasından sonra da ülkedeki sayısız cadde ve sokaklar onun adıyla adlandırdı. 

İşte bu kadın savaşçıya Yunan Savunma Bakanlığı kararıyla ölümünden 193 yıl sonra Amiral rütbesi verildi. Sosyal medyada Bakan Kammenos’un bu kararı alay konusu oldu. Bazı Yunanlar, ‘Antik çağ tanrısı İkarus’a da hava kuvvetlerinden general rütbesi verelim’ diyerek Kammenos’u ‘ti’ye aldı. Muhalefetteki Yeni Demokrasi Hareketi’nden Giorgos Koumotsakos ise bakanın kararının ‘Ucuz bir popülizm’ olduğunu belirterek, ‘Kammenos Yunan tarihinin kahramanlarını siyasi çıkar için kullanan beyinsiz bir siyasetçi’ ifadesini kullandı.

Vatan

Bunlar da İlginizi Çekebilir