Gündem
15 Nisan 2018 ( 6473 izlenme )

Ünlü sanatçı hayatını kaybetti..

Türk Sanat Müziğinin önemli isimlerinden, Sadettin Kaynak ve Münir Nurettin Selçuk'un öğrencisi Tülin Korman hayatını kaybetti. Korman'ın cenazesi İstanbul'da defnedilecek.


Bestekar Sadettin Kaynak'ın öğrencisi, Münir Nurettin Selçuk'un ise hem öğrencisi hem de uzun yıllar tek asistanı olan, 1960 yıllarının ünlü ses sanatçısı Tülin Korman hayatını kaybetti.

Sanatçının cenazesiyle ilgili detayların henüz netleşmediği, ancak İstanbul'a defnedileceği öğrenildi.

Tülin Korman kimdir?

Müziğe olan tutkusu nedeniyle İnönü Kız Lisesi’ne giderken 1951’de İstanbul Belediye Konservatuarı sınavlarına giren Korman, üstün başarısından dolayı eğitimine beş yıllık konservatuvarın üçüncü sınıfından başladı. Eğitimi boyunca ünlü besteci Münir Nurettin Selçuk’un asistanlığını yapan Korman, Madam Rosenthal’dan batı müziği dersi aldı.

1953 yılında TRT Radyosu’nun sınavlarını kazanan Korman, radyoda ilk olarak batı müziği icra etmeye başladı. Hocası Münir Nurettin Selçuk’un, “Çok batıya dönüksün, Türk müziğine hizmet et” demesi üzerine, sesi soprano olan ve batı müziğine çok yatkın olan Korman’ın rotasını, Türk sanat müziğine çevirmesine neden oldu. 1967’ye dek solo ve koro programlarında sanatını icra eden Korman, aynı yıl Ulvi Ergüner tarafından TRT Radyosu’nda koro şefliğine getirildi. Aynı zamanda 1986’ya dek radyoda hocalık yapan Korman, aynı yıl İTÜ Devlet Konservatuvarı'nda repertuvar hocası olarak göreve başladı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir