Zeytin Dalı Harekâtı’nın 3’üncü gününde Mehmetçik Azez’den de operasyon başlattı. Afrin için stratejik önemdeki Burseya Dağı ele geçirildi. 14 köy de teröristlerden arındırıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Zeytin Dalı Harekâtı'nın 3'üncü gününde de ilerleyişini sürdürdü. Dün Azez'de ikinci cephe hattı açıldı. Harekâtın 3'üncü gününde 14 köy de teröristlerden arındırıldı.

 Önceki gün Afrin'e giren ÖSO üyeleri, geceyi teröristlerden temizlenen dağlarda geçirdi. 4 farklı noktadan eş zamanlı giriş yapan ÖSO, kuzeyden güneye doğru ilerlemeye devam ediyor. Terör örgütü, ÖSO'nun ilerleyişini yavaşlatmak için dağlarda ağaçların üstüne keskin nişancılar yerleştirdi, köy içlerindeki evler ve sokaklar da patlayıcılarla tuzaklandı. ÖSO ile teröristler arasındaki çatışmalar devam ediyor.

 TSK, PYD/PKK'nın işgalindeki Afrin'in doğusundaki Azez'den de operasyon başlattı, kara unsurları hedef topraklara girdi. Elleri tetikte, en ön safta mücadele eden Mehmetçikler SABAH'a, "Türkiye'den dua bekliyoruz. Milletimizin desteğini yüreğimizde hissediyoruz" diye konuştu.

STRATEJİK DAĞ ELE GEÇİRİLDİ
 Fırtına obüsleri terör hedeflerini dün de vurmaya devam etti. Cinderis beledesinde Celeme, Hemidiyye, Haclar, Freriye ve Tel sellür köylerindeki PYD/PKK mevzileri topçu atışına tutuldu. Savaş uçaklarının da yardımıyla, Kilis'e roketlerin atıldığı ve Afrin için fiziki korunma sağlayan stratejik önemdeki Bursaya Dağı ile Reyhanlı'ya roket atan Cinderes beldesindeki PYD-YPG-PKK hedefleri imha edildi. Burseya Dağı TSK tarafından ele geçirildi. Burseya'nın temizlenmesiyle, Türkiye sınır hattı ile birlikte Azez ve çevresindeki Suriyeli sivillerin güvenliğine yönelik tehditlerin de azalacağı belirtiliyor.

 Gülbaba mevkisindeki Dırmık Dağı eteğinde çatışmaların şiddetlendi. Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında Afrin'e yürüyen TSK için, Türkiye-Suriye sınırına örülen güvenlik duvarlarının bir kısmı kaldırıldı. TSK'ya ait çok sayıda zırhlı araç ve ÖSO savaşçıları buradan geçiş yaptı.
JENERATÖR TAMİRCİSİ ŞEHİT OLDU
Öte yandan Hatay'ın Kırıkhan ilçesinin Suriye sınırının sıfır noktasındaki Karatepe bölgesindeki ÖSO mensuplarının kaldığı çadırlara, Afrin bölgesinden atılan roket seyyar jeneratöre isabet etti. Saldırıda 2 ÖSO mensubun yaşamını yitirdi, bozulan jeneratörü tamir etmek için gelen Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. (Toroslar EDAŞ) çalışanı, evli ve 2 çocuk babası Şahin Elitaş'ın (30) da şehit olduğu bildirildi.
Sınır hattına yakın noktada açılan keskin nişancı ateşiyle, sınırda görevli bir asker yaralandı. Bina ağır silahlarla ateş altına alındı ve terörist etkisiz hale getirildi.

DARBECİLERİN HEDEFİYDİ, ŞİMDİ HAREKATI YÖNETİYOR
Darbe girişimi sırasında FETÖ'nün hedefi olan Korgeneral İsmail Metin Temel, şimdi Afrin'deki harekâtı yönetiyor... 15 Temmuz gecesi darbeci General Semih Terzi, Silopi'de Özel Kuvvetler Harekat Üssü'nde görevli 13 cuntacıyı, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel'in derdest edilmesi için görevlendirdi. O gece birlik denetleyen ve helikopterle Siirt'e gidecek olan Korgeneral Temel, kalkışmayı duyunca plan değiştirip Van'a indi. Bunun üzerine darbecilerden oluşan tim de Van'a yönlendirildi. Temel'in darbecilere ateş edilmesi emrini vermesiyle Van'a gelen tim helikoptere binerek kaçtı. İsmail Metin Temel o gece Silopi'de geçici görevli bulunan Bolu Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer'in, görev yerini bırakıp Bolu'ya gitmek istediğini duyunca "Yerini terk ederse öldürün" emrini veren isimdi. Harekât planını 3 ayda yapan Korgeneral için, 24 saat başında durduğu askerleri 'Temel baba' diyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir