Gündem
03 Ağustos 2018 ( 5336 izlenme )

Türkiye’den ABD’ye flaş cevap: Hazırlıklara başladık !

Türkiye’den ABD’ye flaş cevap: Hazırlıklara başladık

Amerika Birleşik Devleti’nin yaptırım uygulama kararının ardından Türkiye’den ilk açıklama geldi. İşte ayrıntılar;

ABD ile Türkiye arasında Brunson ile başlayan kriz tırmanarak devam ediyor. ABD’nin yaptırım uygulama kararına Ankara’dan ilk yanıt geldi.

Amerika Birleşik Devleti’nin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e yönelik yaptırım tehdidine Ankara’dan jet yanıt.

Habertürk’te yer alan habere göre; Bir Hükümet yetkilisinin yaptığı açıklamada “aklıselim” vurgusu yapılırken “ABD tarafı bir adım atarsa bu adımlara cevap verilecektir. Kurulan diyalog mekanizmasının işletileceğini, ABD tarafında aklı selimin ve diplomasinin galip geleceğini umuyoruz. Aksi takdirde iki ülke ilişkileri onarılmayacak şekilde zarar görecektir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“ABD MAKAMLARI İLE GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR”

“Şu anda ABD makamları ile görüşmeler sürüyor. Bu görüşmeler karşılıklı anlayışa dayalı ve oldukça yapıcı bir atmosferde sürüyor. İki ülkenin de geçmişten gelen güçlü bağları ve stratejik işbirliği var. Görüşmelerde iki taraf da bu ilişkileri koruyacak iradeyi ortaya koydu.

KABUL EDİLEMEZ

ABD tarafında, bu görüşmelere ve kurulan diyalog mekanizmasına rağmen, kamuoyuna yansıtıldığı gibi bir “ekonomik yaptırım” çalışması içerisine girilmesi talihsizlik olur. Görüşmeler bu kadar yapıcı bir havada geçerken, bu sürece geri döndürülemez şekilde zarar verilme çabası kabul edilemez.

“HÜKÜMETİMİZ ÇALIŞMALARA BAŞLADI”

Türkiye bu diyalog sürecinin iki ülke için de olumlu sonuçlar vermesini amaçlıyor. Ancak elbette, ABD’den olası bir yaptırım kararına mütekabiliyet esasına göre cevap verilecektir. Bu kapsamda hükümetimiz, ABD’nin kararına karşı bir yaptırım listesi hazırlamak üzere çalışmalara başladı. Türkiye, elbette tedbirlerini alacak, ABD tarafı bir adım atarsa bu adımlara cevap verecektir.

Kurulan diyalog mekanizmasının işletileceğini, ABD tarafında aklı selimin ve diplomasinin galip geleceğini umuyoruz. Aksi takdirde iki ülke ilişkileri onarılmayacak şekilde zarar görecektir.”

ABD’nin yaptırımla tehdit ettiği Adalet Bakanı Abdulhamit Gül bir açıklamada bulundu. Twitter’dan açıklama yapan Bakan Gül, ‘ABD’de ve Türkiye dışında herhangi bir ülkede ne bir dikili ağacım, ne bir tek kuruş param da yoktur’ mesajını paylaştı.

Yaptırım tehdidi sonrası Bakan Gül’den açıklama!

ABD’nin yaptırım tehdidiyle hedef aldığı Adalet Bakanı Abdülhamit Gül Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Benim bu topraklarda yaşamak ve bu topraklarda ölmek dışında bir düşüm olmadı. ABD’de veya Türkiye dışında herhangi bir ülkede ne bir dikili ağacım, ne bir tek kuruş param da yoktur. Nasip olursa belki bir gün memleketim Gaziantep’te küçük bir zeytinlik alırım.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e yönelik yaptırım tehdidine Ankara’dan yanıt geldi. Dışişleri Bakanlığı’nın yazılı açıklamasında, ‘ABD’nin saldırgan tutumunun karşılığı verilecek’ ifadesi kullanıldı.

ABD’nin, iki Türk Bakan’la ilgili yaptırım uygulama kararına Dışişleri Bakanlığı’ndan tepki geldi.

GECİKMEKSİZİN AYNIYLA KARŞILIK VERİLECEK”

Açıklamada, “Hiçbir amaca hizmet etmeyecek söz konusu saldırgan tutumun karşılığı gecikmeksizin aynıyla verilecektir” denildi.

Yapılan açıklama şöyle:

“ABD Hazine Bakanlığının ülkemizle ilgili olarak açıkladığı yaptırım kararını şiddetle protesto ediyoruz. İki Sayın Bakanımızı hedef alan sözkonusu karar ne devlet ciddiyetiyle bağdaşmakta ne de hukuk ve adalet kavramlarıyla izah edilebilmektedir. Hukuk sistemimize saygısızca müdahale niteliği taşıyan bu kararın ABD ile ilişkilerimizin özüne aykırı olduğuna ve iki ülke arasındaki sorunların çözümü yönünde sürdürülen yapıcı çabalara büyük zarar vereceğine kuşku yoktur. ABD yönetimini bu yanlış karardan geri dönmeye çağırıyoruz. Hiçbir amaca hizmet etmeyecek söz konusu saldırgan tutumun karşılığı gecikmeksizin aynıyla verilecektir”

ABD’nin, iki Türk Bakan’la ilgili yaptırım uygulama kararına tepkiler gelmeye devam ediyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Kabul etmiyoruz, korkmuyoruz!” ifadesini kullandı

Twitter hesabından açıklama yapan Akar, ABD’den gelen açıklamaya tepki gösterdi. Akar “Değil Türk İçişleri ve Adalet Bakanı’na; sınırlarımızdaki bir ağacın yaprağına yapılan bir hareket Türkiye Cumhuriyeti’ne yapılan bir harekettir. Kabul etmiyoruz, korkmuyoruz! Tarih buna en büyük şahidimizdir” tweeti paylaştı.

Akar ikinci tweetinde de “Bu topraklar yokluklar içinde Kuvâyi Milliye ile dünyaya kafa tutmuş bir halkın yurdu. Türk halkı tüm kesimleriyle birlikte hem devletimizin, hem de Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun yanındadır” ifadelerini kullandı. Akar mesajlarında, her iki bakanın Twitter hesaplarını etkiketlerken, “#buyaptırımtürkiyeyedir” etiketini de kullanmayı ihmal etmedi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir