Afrin’i PKK’ya dar eden Mehmetçik, sivillerin zarar görmemesi için olağanüstü hassasiyet gösteriyor. Genelkurmay’ın yayınladığı görüntüde 40 araçlık terör konvoyunun siviller uzaklaştıktan sonra vurulduğu görülüyor. Cephane yüklü araçlar ise ileri, geri veya sağa sola kaçmayacakları şekilde “çatala alınıp” imha edildi.

Afrin’deki PKK/PYD terör unsurlarına silah, mühimmat ve militan taşıyan 40 araçlık konvoyun vurulması operasyonunda TSK, sivil hassasiyeti ve taktik başarısıyla göz doldurdu. Yerel kaynaklardan önceden temin edilen istihbarat bilgileri üzerine insansız hava araçlarından (İHA) elde edilen istihbaratla güzergah üzerinde konvoya müdahale edilebilecek en stratejik nokta belirlendi. Koordinatların verilmesi üzerine TSK unsurları sahadaki yerlerini aldı. Konvoy yola çıktığı andan itibaren İHA’larla takibe alındı. Operasyon noktası olarak ‘iki yanı beton bariyerlerle çevrili alan’ seçildi. Konvoy bu alana girdiği anda düğmeye basıldı.
KAÇACAK YERİNİZ YOK

Öncelikle ilk ve son araca ateş edilmek suretiyle konvoy durduruldu. Sağa ve sola, öne ve arkaya ilerleyemeyen konvoy bu şekilde, askeri tabirle ‘çatala alındı’. Konvoya kaçacak yer bırakılmadı. PKK, her zaman olduğu gibi sivillerin arkasına sığınmak suretiyle silah sevkiyatı yapıyordu. Sivillerin uzaklaştırılmasıyla birlikte tüm araçlar Çok Namlulu Roketatarlar (ÇNRA) ve Fırtına obüsleriyle ateş altına alındı. Türk topçularının atışları araçları hurdaya çevirirken, konvoyda ardı ardına yaşanan büyük patlamalar, şüpheye yer bırakmayacak şekilde araçların mühimmat yüklü olduğunu kanıtladı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir