Mehmetçik, Afrin harekatı için emir beklerken, Genelkurmay Başkanı Akar ile MİT Müsteşarı Fidan, Moskova’ya giderek Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov ile görüştü.

Afrin harekatı, Rusya ile iletişim ve koordinasyon halinde yapılacak. Bu doğrultuda harekat kararının verildiği Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sonrası Moskova’ya giden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan, muhataplarıyla görüşmeler gerçekleştirdi.

Esed’in bulunduğu bölgede harekata zarar verecek herhangi bir adım atılmaması konusu Akar ile Rus mevkidaşı Valery Gerasimov arasında konuşuldu. 
Türkiye, Rus muhataplarından Esed’in elinde bulunan Afrin’in batısındaki hattan terörist örgüte lojistik destek sağlanmaması konusunda gerekli tedbirlerin alınmasını ve Türkiye’nin teröristlere karşı vereceği mücadelede Tel Rıfat bölgesinden Esed rejiminin herhangi bir tacizde bulunmaması konusunda hassasiyet istiyor. Harekat süresince Ankara-Moskova iletişim hattı açık tutulacak. Türk heyeti, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile de biraraya geldi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir