20.10: Kuveyt, Gazze’deki şiddet olayları üzerine BM Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı

19.53: Filistin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, İsrail’in Filistinlilere yönelik ”korkunç saldırıların” ardından BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) acil toplanma çağrısında bulundu.

19.15: Filistin Devlet Başkanı Abbas, “Halkımız barışçıl mücadelesinden vazgeçmeyecek” ifadelerine yer verdi.

Gazze’de yaşananların ardından açıklama yapan Abbas, bu noktadan sonra ABD’nin arabuluculuğunu kabul etmeyeceklerini söyledi. Abbas, “Bu acil toplantıda bir araya geldik ve Filistin liderliğinin bu konuda bazı kararlar alması için bir araya geldik. Biz burada kararların ne şekilde uygulanacağını konuşmak için toplantı yaptık.” dedi.

19.04: Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, işgal altındaki Filistin topraklarında gerçekleştirilen barışçıl yürüyüşlere karşı güç kullanılmasının kesinlikle kabul edilmediği belirtildi.

Açıklamada, işgal altındaki topraklarda gerginliğin tırmandırılmasının sonuçlarına karşı uyarıda bulunularak, Mısır’ın, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir devlet kurulması başta olmak üzere Filistin halkının meşru haklarını tamamen desteklediği ifade edildi.

18.57: Gazze Şeridi sınırında düzenlenen gösterilerde İsrail askerleri tarafından şehit edilen Filistinlilerin sayısı 52’ye yükseldi.

18.30: Başbakan Binali Yıldırım, ABD’nin Tel Aviv’de bulunan büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve açılışı protesto eden Filistinlilerin öldürülmesiyle ilgili, “Bu alçak bir katliamdır, Türkiye olarak bu kararı şiddetle kınıyoruz.

Yok hükmünde sayıyoruz. ABD insanlık suçuna ortak olmuştur. ” dedi.

18.15 : Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra’ad el Hüseyin, Twitter adresinde, Gazze’deki İsrail saldırılarına tepki gösterdi. “Gazze’de düzinelerce insanın şoke eden ölümü ve yüzlerce insanın yaralanması hemen şimdi durmalı. Yaşam hakkına saygı duyulmalı. İnsan hakları ihlallerini gerçekleştirenler hesap vermeli. Uluslararası toplum, kurbanlar için adaleti sağlamalı” dedi.

18.05 : Gazze’deki ölümler hakkında yorum yapmayan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İsrail ve Filistinliler arasında barışın sağlanmasını istediklerini öne sürdü.

17.55 : İngiltere Başbakanlığı’ndan gelen açıklamada da, Gazze’deki ölümlerden dolayı endişe duyulduğu belirtilerek, itidal çağrısı yapıldı.

17.40 : Avrupa Birliği (AB), İsrail’in Gazze’de yaptığı katliama zayıf tepki göstererek, “İsrail, barışçıl gösteri hakkına ve güç kullanımında orantılılık ilkesine saygı göstermelidir” dedi. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres de “Özellikle çok sayıda insanın ölümüne ilişkin Gazze Şeridi’nden gelen haberler beni çok kaygılandırıyor.” diye konuştu.

17.25 : Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, bölgedeki gerilimin arttığı bu dönemde ABD’nin büyükelçiliğini taşıma kararını onaylamadıklarını söyledi.

16.59 : Açılış töreninde konuşan İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD için “Dünyada daha iyi bir dostumuz yok. Tarihi tanıyarak tarih yazdınız. Bu anı hatırlayın, Trump tarih yazdı. ABD ve İsrail’i her zamankinden daha fazla yakınlaştırdı” dedi. Bugünün kendileri için ‘zafer günü’ olduğunu söyledi. “Bugün ulusal hafızalara nesiller boyu kazınacak. Kudüs’teyiz ve burada kalacağız” ifadesini kullandı.

16.48 : Trump’ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner, törende yaptığı konuşmada, bu hamleyle dünyanın ABD’ye ve başkanına güvenebileceğini gösterdiklerini iddia etti

16.37 : Donald Trump, tweet atarak “İsrail için büyük gün. Tebrikler!” dedi.

16.31 : Filistin Kurtuluş Örgütü, genel grev ilan etti.

16.28 : ABD Başkanı Trump, açılışta yayımlanan video mesajında, ülkesinin kalıcı bir barış anlaşmasını hedeflediğini söyledi. Büyükelçiliği taşıma kararının uzun süredir tartışıldığını belirterek “İsrail kendi başkentine karar vermekte özgürdür” dedi.

16.20 : Ölü sayısının 41’e yükseldiği duyuruldu.

16.15 : Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “İsrail’in işgal altındaki Filistin’de şehit ettiği her bir Filistinli, İsrail’in utanç duvarına eklenen yeni bir cinayet, yeni bir lekedir. Dünyanın bu sistematik yok etme barbarlığı karşısındaki sessizliği bir utanç tablosudur” ifadelerini kullandı.

TRUMP ALENEN DÜNYA İLE DALGA GEÇTİ

16.10 : ABD, dünyayı karşısına alarak Kudüs’teki büyükelçilik binasını resmen açtı.

Törene ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı ve danışmanı Ivanka Trump, damadı ve başdanışmanı Jared Kushner, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan katıldı.

Kızı ve damadını açılışa gönderen ABD Başkanı Donald Trump, törene bir video mesajı gönderdi. Washington yönetiminin halen barışı hedeflediğini savunan Trump, “İsrail kendi başkentini seçmekte özgürdür” diyerek dünya ile dalga geçti.

16.05 : Dışişleri Bakanlığı: ABD’nin Tel Aviv büyükelçiliğini uluslararası hukuku ve tüm BM kararlarını ihlal ederek Kudüs’e taşımasını şiddetle kınıyoruz.

15.55 : Filistin Hükümeti, uluslararası topluma çağrıda bulunarak İsrail’in Gazze Şeridi’nde sürdürdüğü ‘katliamı’ durdurmasını istedi. Resmi açıklamada, “Arap ve İslam hükümetleri ile dost ülkelere Gazze’de İsrail tarafından akıtılan kanı durdurmaları için her tür çabayı göstermeleri, İsrail işgal gücü ile mücadelesinde Filistin Yönetiminin yanında yer almaları çağrısında bulunuyoruz” denildi.

15.40 : Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Türkiye olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yapacağız. Bugünkü katliamı kınamak yetmez, artık ortak adımlar atmak gerekiyor” dedi.

15.30 : Ölü sayısı 37’ye yükseldi.

15.10 : Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Gazze Şeridi’nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilerde İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 28 Filistinlinin öldürüldüğü, 448’i gerçek mermiyle olmak üzere bin 693 Filistinlinin de yaralandığı belirtildi.

15.00 : Twitter’da İsrail’in kuruluşunun 70. yılını #Israel70 hashtegiyle kutlayanlara karşı, işgal altındaki topraklarda yaşayanlar başta olmak üzere dünyaya dağılmış milyonlarca Filistinli #Nakba70 etiketiyle karşı bir kampanya başlattı.

Filistinliler, İsrail’in kuruluşunu Nekbe yani ‘Büyük Felaket’ olarak adlandırıyor. Vatanlarını kaybederek mülteci konumuna düşen milyonlarca Filistinli, bugün dünyanın 46 ülkesinde protesto gösterileri düzenleyecek.

14.50 : Can kaybı 25’e çıktı. Gazze sınırında 35 bin göstericinin olduğu açıklandı.

14.30 : İsrail ordusu, Hamas’a ait mevzileri savaş uçaklarıyla bombardımana tuttu. Ordudan yapılan açıklamaya göre, Refah sınır kapısı yakınında saldırı hazırlığında olan militanlar hedef alındı.

Gazze’de ise bir Hamas karakolu vuruldu, bölgeden gelen ilk görüntülerde bir İsrail tankı da dikkat çekiyor.

14.00: Dakikalar içinde ölü sayısı yine arttı. Can kaybının 18’e çıktığı duyuruldu. Yaralı sayısı 500’ü aştı. İsrail askerleri, Gazze ve Batı Şeria’da sınıra yaklaşan Filistinlilere gerçek mermilerle ateş açıyor. Gerçek mermilerin isabet ettiği yaralı sayısı 153.

Göstericiler lastikleri ateşe verdi. Bölgeden yükselen siyah dumanlar yüzünden göz gözü görmüyor.

13.25: İsrail askerlerinin vurduğu Filistinli sayısı yediye çıktı. Yaralananların sayısı da artık yüzlerle ifade ediliyor. Filistinli sağlık görevlileri, yaralanan 500’ü aşkın kişiden 35’inin gerçek mermilerle vurulduğunu belirtti.

FİLİSTİNLİ’NİN VURULMA ANI KAMERADA

12.45: Gazze Sağlık Bakanlığı bugün İsraillilerin öldürdüğü Filistinli sayısının ikiye, yaralı sayısının da 69’a yükseldiğini açıkladı.

12.20: Gazzeli yetkililer, İsrail güçlerinin 21 yaşındaki bir Filistinliyi öldürdüğünü duyurdu. 30 Mart’tan bu yana sınırda süren protestolarda ölen Filistinli sayısı 46’ya yükseldi.

11.30 : Reuters haber ajansı, İsrail askerlerinin Gazze sınırındaki silahlı müdahalesinde en az 28 Filistinlinin yaralandığını duyurdu.

11.10 : Arap Birliği, ABD’nin hamlesiyle ilgili olarak Çarşamba günü olağanüstü toplanacağını açıkladı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir