AKP’ye yakınlığıyla bilinen Michael Kuyucu, Yeni Birlik gazetesindeki köşesinde, Doğuş Grubu’na ait Kral TV’de yaşananları yazdı.

Kuyucu, Doğuş Grubu’nda yaşananları şöyle anlatmaya başladı:

“Bu medya grubu kaliteye çok önem vermesine rağmen son yıllarda çok ciddi politik potlar kırdı. Gezi Parkı olayları sırasında o dönemin genel müdürünün yaptığı ‘bizim de yayıncı olarak suçumuz var’ anlamındaki açıklama o dönem çok ciddi eleştirilmişti.
15 Temmuz akşamı Erdoğan halkı hain darbecilere karşı sokağa davet ederken, Kral Grubunun kanalında yine bir pot daha kırılmış ve halkı sakin olmaya davet eden, hatta sokağa çıkmamaya yönelik telkinlerde bulunan anonslar yapılmıştı. Bir diğer pot ise 24 Haziran seçimlerinde Kral TV’ye konuk olan Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’a söylenen ‘HDP eğer PKK’ya verdiği desteği keserse, ben HDP’ ye oy veririm’ sözü ile kırılmıştı. Bu söz günlerce sosyal medyada eleştiri konusu olmuş hatta AK Parti seçmeni tarafından da çok ciddi bir tepki almıştı.”

PARAYLA KLİP YAYIMLAMA

Kral TV’nin dünyada paralı klip yayımlayan tek kanalı olduğu ileri süren Kuyucu, şöyle devam etti:

“Kırılan bu potların merkezine hep Kral grubu vardı. Bunlara ek olarak müzik endüstrisinden çok ciddi eleştiri alan Kral Grubu, her ne kadar cirosu yüksek olsa da karlılık oranı da pek parlak bir grup olduğu için hala dünyada eşi benzeri olmayan ‘paralı klip yayınlama’ olayına devam ediyor. Şu an Kral Grubunun TV kanalında bir klip yayınlamak için 400 TL + KDV para ödemeniz lazım. Klipiniz tek bir kez yayınlanması için 480 TL ödeme yapıyorsunuz. Eğer bir sanatçı video klipinin günde 4 kez yayınlanmasını istiyor ve bu yayının bir ay sürmesini istiyorsa aylık KDV dahil 57.600 TL ödeme yapması gerekiyor. Bu çok ciddi bir rakam. Müzik dünyası bundan yaka silkerken, bir yandan da TV kanalının yöneticisine yönelik çok ciddi eleştirilerde de bulunuyor. Müzik sektörü bir dönem Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan ile çok yakın olduğunu her defasında dile getiren ve bunu şaka ile karışık bir biçimde bir koz olarak kullanan Kral Grubu’nun bu tutumu son bir iki yılda çok ciddi eleştiri almaya başladı. Türkiye’de son yıllarda artan kutuplaşmanın da etkisiyle bu grubun yönetiminin uyguladığı bu psikoloji hem hükümete hem de Cumhurbaşkanına yönelik bir antipati yarattı...”

Bunlar da İlginizi Çekebilir