Gündem
05 Mart 2018 ( 7898 izlenme )

Son Dakika.. Cinderes'e büyük operasyon!

Afrin'de yürütülen Zeytin Dalı Harekatı 45. gününde başarıyla devam ediyor. Son gelen bilgilere göre Cinderes'e büyük bir operasyon yapılıyor. Beldedeki terör hedefleri havadan ve karadan vuruluyor.


Zeytin Dalı Harekatı’nda dün 44. gün geride kaldı. TSK ve ÖSO, ilerlemeyi sürdürüyor. Türk Silahlı Kuvvetlerince, Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana 2777 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

İLK KEZ BARAJIN KARŞISINA GEÇİLDİ

TSK ve ÖSO,Afrin'in kuzeyinde yer alan  Beluşank ve Alıcı köylerini teröristlerden temizledi. Bu hamleyle, ilk kez barajın karşısına geçilmiş oldu. Harekatın başından bu yana YPG/PKK-DEAŞ'ın işgalindeki Afrin'de 3'ü belde merkezi, 104'ü köy, 6'sı köy altı yerleşim ve 22'i stratejik dağ veya tepe, biri YPG/PKK'ya ait üs olmak üzere 136 noktayı ele geçirdi. 

11.25 : Yeni hedef Cinderes'e Türk jetleri hava harekâtı düzenliyor.  Belde en önemli noktalardan birisİ olarak biliniyor. Birbirine tünellerle bağlı kulelerin ve bölgede bir mevzinin olduğu biliniyor. TSK'nın hava kuvvetleri o bölgeye yönelik olarak bir taarruz yaptı. Raco ve Şeyh Hadid'in alınmasının ardından operasyonun bu bölgeye kaydığı belirtiliyor. Bölgede uçak hareketliliği devam ediyor.

10:57 Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin merkeze yaklaşma istikameti üzerindeki Ali Bezanlı köyünü teröristlerden arındırdı.

10.40 TSK ve ÖSO,Afrin'in kuzeyinde yer alan  Beluşank ve Alıcı köylerini teröristlerden temizledi. Bu hamleyle, ilk kez barajın karşısına geçilmiş oldu

09:43 Türk Silahlı Kuvvetlerince, Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana 2777 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi. TSK'dan dün akşam yapılan açıklamada ise etkisiz hale getirilen terörist sayısı 2668 olarak açıklanmıştı. Böylece son yapılan açıklamadan bu yana 109 terörist daha etkisiz hale getirilmiş oldu.

ÖCALAN'IN FOTOĞRAFI AYAKLAR ALTINDA

Bir buçuk ayını dolduran Zeytin Dalı Harekâtı'ndan çarpıcı bir kare geldi. El değiştiren köylerden birinde bulunan terörist başı Öcalan'ın fotoğrafı, ayaklar altında.

HAVADAN KARADAN ATEŞ ALTINDA

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Kilis-Hatay hattının Suriye kesimindeki Raco Dağı bölgesinde tespit edilen terör örgütlerine ait hedefler, havadan savaş uçakları, karadan da fırtına obüsleri ve tanklarla vuruluyor.Sınır köylerinden çatışma ve şiddetli patlama sesleri duyulurken bölgeden dumanlar yükseliyor.Öte yandan, sınır hattında askeri hareketliliğin sürdüğü bölgeye, çok sayıda zırhlı iş makinesi sevk edildi.

YOLLAR MENZİLDE

Afrin’in batısındaki Şeyh Hadid belde merkezine de dün sabah operasyon başlatıldı. Şeyh Hadid belde merkezinin alınmasının ardından beldeye bağlı Soğulcak ve Aranda köyleri ile Şeran beldesindeki Bafliun köyü ve dağı ile Raco’ya bağlı Halilo köyü de terör örgütünden temizlendi. Bu noktaların alınmasıyla birlikte Afrin belde merkezine doğu hattından giden yol, Şeran belde merkezinin doğu ve güney kanadı ve örgütün Afrin merkezini doğu ekseninde ilk savunma hatlarının olduğu Kafr Cenne ve Kıtme köyleri ateş menzili içine girdi. Son ilerlemelerle Cinderes-Afrin ilçe merkezi arasındaki karayolu bağlantısı da kesilmiş oldu.

GENELKURMAY BAŞKANI ORG. AKAR'DAN TEŞEKKÜR KONUŞMASI

Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar, Zeytin Dalı Harekatı'na verilen destekler için bir teşekkür konuşması yaptı. "Gece gündüz demeden bizlerden gelen haberleri bekleyen halkımıza teşekkür ediyorum." diyen Akar, "Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bugüne kadar asil milletimiz ordu-millet anlayışının en güzel örneklerini sergilemektedir."Milletimiz ile TSK mensuplarının kıymetli ailelerine, destek ve duydukları güvenden dolayı sonsuz saygı ve şükranlarımı sunuyorum." ifadelerini kullandı.

RACO TUZAKLARDAN TEMİZLENİYOR

Kontrolün sağlandığı stratejik Raco belde merkezinde TSK ve ÖSO güçleri, teröristler tarafından kurulan bariyerlerin kaldırılmasına ve önceden tuzaklanan el yapımı patlayıcılar ile mayınların imha edilmesine başladı. Raco bölgesinde teröristler ile yer yer çatışmaların devam ettiği belirtildi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir