Gündem
14 Temmuz 2018 ( 4323 izlenme )
Reklamlar

SON DAKİKA.. 4600 KİŞİ ALINACAK!!

Son dakika: THY Genel Müdürü açıkladı!


Yeni Havalimanı'ndan ilk uçuş... THY Genel Müdürü Bilal Ekşi "THY'nin İstanbul Yeni Havalimanı'ndan ilk uçuşu yurt içinde Ankara, yurt dışında ise Azerbaycan ve KKTC'ye yapılacak." dedi.

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü  Bilal Ekşi, İstanbul Yeni Havalimanı'nda alanın büyümesine ve operasyonların  artmasına bağlı olarak yer hizmeti veren Turkish Ground Services şirketinin  yaklaşık bin 600, THY'nin de 3 bine yakın personel alacağını belirterek,  "Özellikle genç arkadaşlarımız, web sitelerini takip edip, kendilerine uyan iş  ilanlarına müracaatta bulunsun. Havacılık sektörünün çıtasını gençlerle  yükseltelim." dedi. 

Ekşi, AA muhabirine, Türkiye'nin milli markası Anadolu Ajansının (AA)  global alanda gösterdiği başarının kendilerini de mutlu ettiğini vurgulayarak,  THY Türkiye'ye yolcu taşırken, AA'nın da haber taşıdığını, ülkenin büyümesi için  iki markanın beraber çalıştığını söyledi.

İlk resmi uçuşun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 21  Haziran'da gerçekleştirildiği İstanbul Yeni Havalimanı ilk etabının 29 Ekim'de  düzenlenecek törenle hizmete alınacağını anımsatan Ekşi, THY'nin taşınma  sürecinin de 31 Ekim saat 02.00'de başlayacağını ve bunun 12 saat süreceğini  bildirdi. Ekşi, o süreçte THY ile birlikte kendilerine hizmet veren şirketlerin  de yeni havalimanına taşınmasının gerçekleşeceğine işaret ederek, "Taşınmada 800  tırlık operasyondan bahsediyoruz. Atatürk Havalimanı'ndan teçhizatlar alınacak ve  yeni havalimanına götürülecek. Bu 12 saatlik sürede ve öncesinde 120 uçağımız boş  olarak yeni havalimanına nakledilecek. Diğer uçaklarımız yurt dışından yolculu ve  yolcusuz olarak yeni havalimanına dönecek." diye konuştu.

İstanbul Yeni Havalimanı'nda 31 Ekim saat 14.00 itibarıyla THY'nin ilk  seferinin yapılacağını ifade eden Ekşi, "Yeni havalimanını heyecanla bekliyoruz.  Türkiye'nin havacılıktaki global iddiasını perçinleyen bir proje olacak. Yapımcı  firma, havalimanını 29 Ekim'e yetiştirmek için yoğun bir şekilde çalışıyor.  Testler devam ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

İlk uçuş yurt içinde Ankara'ya, yurt dışında Azerbaycan ve KKTC'ye"

Söz konusu taşınma dolayısıyla yolcuların hiçbir mağduriyet  yaşamayacağının altını çizen Ekşi, THY'nin yeni havalimanından ilk uçuşunu yurt  içinde Ankara'ya, yurt dışında Azerbaycan ve KKTC'ye yapmasının planlandığını  dile getirdi.

Ekşi, yeni havalimanına taşınma sürecine ilişkin Ulaştırma ve Altyapı  Bakanlığı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), THY, İstanbul Büyükşehir  Belediyesi ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlarla periyodik toplantılar  yapıldığına dikkati çekerek, havalimanına ulaşım konusunda da yolcuların hiçbir  şekilde mağdur edilmeyeceğini kaydetti.

Havalimanına yolcuların toplu taşımayla sorunsuz ulaşacağını belirten  Ekşi, İstanbul'dan havalimanına gelecek yolculara ilişkin analiz yaptıklarını ve  hangi bölgeden, ne kadar yolcu geleceğini belirlediklerini, belediyenin de toplu  taşıma araç seferlerini buna göre koyacağını söyledi.

"Sektörün çıtasını gençlerle yükseltelim"

THY'nin, yeni havalimanındaki özel yolcu salonlarının yapımına  başladığını ifade eden Ekşi, mimari dizayn için uluslararası bir firmanın  çalıştığını bildirdi. Ekşi, yeni terminalde bunların yerlerinin teslimini  beklediklerine işaret ederek, inşaatı yapacak firmayı belirlediklerini ve 29  Ekim'de ana salonların hazır olacağını dile getirdi.

Yeni havalimanıyla havacılık sektörünün daha da büyüyeceğine dikkati  çeken Ekşi, bu nedenle hem THY'nin hem de kendilerinden hizmet alan şirketlerin  personel alımı yapacağını vurguladı. Ekşi, gençlere THY'nin web sayfasını sürekli  kontrol etmeleri tavsiyesinde bulunarak, şöyle devam etti:

"İstanbul Yeni Havalimanı'nda alanın büyümesi ve operasyonların  artmasına bağlı olarak yer hizmeti veren Turkish Ground Services şirketi bin  600'e yakın eleman alacak. THY olarak biz de normal büyümemize paralel her yıl 3  bine yakın personel alıyoruz. Özellikle genç arkadaşlarımız, hem bizim hem de  iştiraklerimizin web sitelerini takip edip, kendilerine uyan iş ilanlarına  müracaatta bulunsun. Havacılık sektörünün çıtasını gençlerle yükseltelim."

Yeni havalimanında yeni ortaklıklarının olduğunu anımsatan Ekşi,  burasının cazibe merkezi olarak görüldüğünü, yerli ve yabancı birçok firmanın THY  ile iş birliği yaparak, havalimanında yer almak istediğini, bu konuda  çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Ekşi, THY'nin yeni havalimanıyla kapasite problemini de aşacağı için  kaliteden ödün vermeden uçuş noktalarını artıracağını bildirdi.

   "İnsanların ve bagajların nasıl aranacağına dikkat ediyoruz"

Atatürk Havalimanı'ndan ABD'ye ve İngiltere'ye uçuşlara yönelik DHMİ  tarafından hizmete sunulan bagaj x-ray cihazlarının geçiş döneminde sıkıntıyı  atlatmada kullanıldığını anlatan Ekşi, uygulamaların nasıl yapılacağına ilişkin  mutabakata varıldığını ve bu cihazların artık ABD ve İngiltere uçak seferlerinde  kullanılmadığını söyledi.

Ekşi, söz konusu cihazların başka alanlarda kullanılabileceğini  belirterek, "Yeni havalimanında olması gerekmiyor ama bu bagaj x-ray cihazlarının  nerede kurulacağına DHMİ ve havalimanı işletmecileri karar verir. ABD'ye ve  İngiltere'ye yönelik uçuşlarda artık özellikle 'Şu cihazı kullanın.' diye bir şey  yok, daha çok prosedür var. İnsanların ve bagajların nasıl aranacağına dikkat  ediyoruz." dedi.

"THY'nin ikram şirketi haftaya belli olacak"

Ekşi, THY olarak iştiraklerle bir araya gelerek, İstanbul Yeni  Havalimanı'nın hizmete girmesiyle farklı neler sunabilecekleri konusunda görüş  alışverişinde bulunduklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Yeni havalimanında THY'nin ikram hizmeti konusunda Singapur SATS  firması çok cazip teklifte bulundu. Biz de finansman açısından çok cazip olan bu  teklifi değerlendirerek, görüşmelere başladık. Turkish DO&CO ikram konusunda  ödüller almamızı sağlayan çok güzel bir şirketimiz. Hakikaten ikramda THY'yi bir  noktaya getirdi. Biz aslında bu şirketten memnunduk ancak diğer şirketin  finansman teklifi cazip olduğu için görüşmeler devam etti. Bazı detay konuları  henüz çözemedik. O yüzden SATS ile görüşmeler istediğimiz ölçüde gitmiyor.  Önümüzdeki hafta bu konuda karar verecek durumda olacağız. Biz Turkish DO&CO'dan  memnunuz. Geldiğimiz noktayı değerlendireceğiz. Bir an önce ikram firmasını  belirleyip, yeni havalimanında mutfak tasarımı yapmamız gerekiyor. Mimari  tasarımlar hemen hemen bitti ama mutfak tasarımlarının da ikram veren firmaya  göre modifiye edilmesi gerekiyor. Önümüzdeki hafta, olmadı bir sonraki hafta bu  konuda el sıkışacağız."

Ekşi, ikramda yolcuların asla mağdur edilmeyeceğini, belli bir miktar  parayı oraya harcadıklarını ve bu vizyonun devam edeceğini kaydetti.

THY'nin, yolcusunu evine gelen bir misafir olarak kabul edip, evinde  olan en güzel şeyi ikram etme kültürüne sahip olduğunu vurgulayan Ekşi, bunun  yeni havalimanında da devam edeceğini dile getirdi.

"Turkish Cargo, Çin'de şirketi eylül ayında kuracak"

THY'nin kargo markası Turkish Cargo ile Çinli ekspres kargo devi ZTO  ve Hong Konglu PAL Air arasında Hong Kong merkezli ortak şirket kurulmasına  ilişkin iş birliği mutabakatının imzalandığına dikkati çeken Ekşi, THY Yönetim  Kurulu Başkanı İlker Aycı'nın girişimleriyle şirketin önünün açıldığını ve son  derece güzel bir iş birliği yapıldığını anlattı.

Ekşi, söz konusu şirketin, eylül ayında kurulacağını belirterek,  ortaklıktan beklentilerinin THY'nin 2019'da 90 milyon dolar ciro yapması olduğunu  vurguladı.

Söz konusu cironun her geçen gün artmasını da beklediklerini ifade  eden Ekşi, "Elektronik malzemeler ve küçük aletler, dünyanın en büyük ihracatçısı  Çin'den dünyaya yayılıyor. Dünyanın her yerine uçuş ağı olan THY gibi bir  markayla dünyanın en büyük lojistikçisinin bir arada olması, THY'nin geldiği  nokta açısından çok önemli." diye konuştu.

"Turkish Cargo'nun ayrı şirket kurmasına ilişkin henüz karar  verilmedi"

Turkish Cargo'nun ayrı bir şirket kuracağına ilişkin haberlere de  değinen Ekşi, THY'nin iş birimlerini yaparken dünyadaki gidişata baktığını,  iştiraklerin THY ana markasından çıktıklarında ve kendi işlerine  odaklandıklarında ne olacağı konusunu düşündüklerini söyledi.

Ekşi, kargonun ayrı bir şirket haline gelebileceğini ancak Turkish  Cargo'nun ana güçlerinden birinin de yolcu uçaklarında taşıdığı kargolar olduğunu  hatırlattı.

THY'nin her yere kargo uçağı göndermediğini ancak kargoyu yolcu  uçaklarıyla gönderdiğini anlatan Ekşi, beraber iş yapmanın avantajları olduğu  gibi bağımsız iş yapmanın da avantajları bulunduğunu dile getirdi.

Turkish Cargo'daki birimin genel müdür yardımcılığı seviyesine  çıkarıldığını ve kadro sayısının arttığını ifade eden Ekşi, burasının THY içinde  kendi kendine karar verip, işini yapabilir bir ünite haline getirildiğini  bildirdi. Ekşi, şirketin THY'den ayrılmasının hukuki bir nitelik taşıdığını ancak  şu anda verilen bir kararın söz konusu olmadığını bildirdi.

"2019'da '41 kere maşallah' diyeceğiz"

Ekşi, THY'nin 2003'ten bu yana sürekli büyüme eğrisi olduğuna dikkati  çekerek, şirketin bu süreçte ortalama yüzde 10'un üzerinde büyüdüğünü aktardı. 

Türkiye'nin gelişimine paralel olarak 2023 hedefleri doğrultusunda THY  tarafından 4'ü kargo uçağı olmak üzere 14 uçak siparişinin verildiğine işaret  eden Ekşi, "Bu sene kargo uçaklarımız da dahil, 14 yeni uçağımız geliyor. İlk  defa filomuza girecek Neo uçağı 15 gün içinde teslim edilecek, Max uçakları da  daha sonra gelecek." değerlendirmesinde bulundu.

Yeni tip uçaklarla daha az yakıtla daha uzak mesafelere  gidilebileceğinin altını çizen Ekşi, şunları kaydetti:

"Bu sene toplam 14 uçağımız gelecek. 2019'da ise '41 kere maşallah'  diyoruz, 41 tane uçak gelecek. Tabii filodan çıkacak uçaklarımız da olacak.  Toplam elimizde net kalacak uçak 25 civarında ama gelecek sene 41 yeni uçağımız  gelecek. Bunlar içinde ilk defa THY bünyesine girecek 787-900 dediğimiz yeni  nesil, geniş gövde uçaklarımız gelecek. Bunlar hakikaten son derece sessiz,  verimli uçaklar. Bunlar gelecek sene ağustos ayı itibarıyla filomuzda olacaklar.  O uçaklarla Bali gibi daha önce uçmadığımız yerlere uçabilecek duruma geleceğiz.  2019 yılında THY için '41 kere maşallah' diyeceğiz."

 "Anadolujet'in durumu strateji toplantısında ele alınacak"

THY Genel Müdürü Ekşi, şirket olarak yeni dönemde yeni nesil gövdeli  uçaklarla daha uzak destinasyonlara uçmayı ve daha derin frekanslara ulaşmayı  hedeflediklerini bildirdi. THY içinde bir birim olan Anadolujet'in durumuna  ilişkin birkaç senedir kendi içlerinde müzakerelerde bulunduklarını anlatan Ekşi,  şirket olarak idare edilen Anadolujet'in hukuki olarak markaları olduğunu  söyledi.

THY'nin taşıdığı yıllık 74 milyon yolcunun 15 milyonunun Anadolujet  ile gideceği yere ulaştırıldığını vurgulayan Ekşi, iç hatlara hizmet veren  şirketin, Ankara bazlı hareket ettiğini anlattı. Anadolujet'in adını, Anadolu ile  Ankara arasında bağlantı sağlamasından dolayı aldığını anımsatan Ekşi, eylül  ayında yapılacak yeni strateji toplantısında, bu şirketin durumunun ele  alınacağını dile getirdi.

Ekşi, Anadolujet'in bazen düşük, bazen başa baş maliyetle bazen de  zararına hizmetle "Havayolu halkın yolu olacak" hedefi doğrultusunda Anadolu  insanına hizmet verdiğine işaret ederek, operasyonların Ankara bazlı olarak  artarak devam edeceğinin altını çizdi.

Bu yıl Anadolujet'in kapasitesinin yüzde 10 artırıldığını belirten  Ekşi, Anadolu insanı tarafından benimsenen şirketin, bu stratejisinin devam  edeceğini vurguladı.

"Türkiye havacılıkta rekorlar yılına giriyor"

Ekşi, geçen yıl THY'nin 1 milyar doların üzerinde rekor bir kar  açıkladığını ifade ederek, bu yılın altı ayında da yolcu sayısının yüzde 17,  kargo miktarının da yüzde 30 arttığını bildirdi.

Yıl sonunda yüksek bir kar açıklayarak, yeni bir rekor kıracaklarını  dile getiren Ekşi, 2018 yılı için 74 milyon olarak belirledikleri taşınacak yolcu  sayısının 75 milyonun üzerine çıkmasını beklediklerini kaydetti. Ekşi, biletlerin  de özellikle yurt dışında daha iyi fiyata satıldığına ve bu durumun karlılığa  katkı sağlayacağına dikkati çekerek, "Şu anda biz 2018'i, tahminen 2017'den çok  daha iyi bir netice ve rekor büyümeyle kapatacağız." dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tren kazasının nedeni belli oldu ! Ölüm göz göre göre gelmiş ! Son Dakika ! Minik Leyla'nın Amcası Tutuklandı VAY BE.. ÖKÜZ ÖLDÜ ORTAKLIK BİTTİ.. SES KAYITLARI ÇIKTI !! BAKIN KİME OY İSTEMİŞLER..