Türkiye terörle kuşatılma planına karşı dün harekete geçti. Fırat Kalkanı ile kesilen terör koridorunun şimdi de batı kanadı Afrin terörden temizleniyor. Erdoğan’ın "Fiilen başladı" sözleri ile büyük hava harekatına start verildi. Saat 17.00’de 72 savaş uçağı 7 bölgedeki 108 hedefi vurdu. Yakıt depolarından mühimmat depolarına kadar çok sayıda yığınak imha edildi, terör yuvaları yok edildi. Aynı anda ÖSO birlikleri karadan Afrin'e yöneldi.

Haftalardır beklenen Afrin Harekâtı dün saat 17:00 itibariyle başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘operasyonun fiilen başladığını’ duyurmasının ardından Hava Kuvvetleri’ne bağlı 72 savaş uçağı, PKK/PYD hedeflerini bombalamak için sınır ötesine geçti. Türk Silahlı Kuvvetleri, operasyonu ‘Zeytin Dalı Harekâtı’ olarak isimlendirdi. Zeytin Dalı kapsamında mühimmat yüklü F16’lar, Afrin’de PKK/PYD’li teröristlere ait sığınak ve barınakları, silah ve mühimmat depolarını, ayrıca gözlem noktalarını yerlebir etti. Sığınak delici lazer güdümlü milli mühimmatın kullanıldığı operasyonda birkaç saat içinde 113 hedeften 108’i vuruldu. Operasyona katılan savaş uçaklarının sayısı itibariyle cumhuriyet tarihinin en büyük bombardımanı olan Zeytin Dalı, gece saatlerinde de devam etti. TSK destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri de harekâtın başlamasıyla birlikte Afrin taarruzuna kalktı.

DEAŞ DA HEDEFTE

Operasyona ilişkin ilk açıklamayı yayınlayan TSK, Zeytin Dalı’nın PKK dışında DEAŞ terör örgütünü de hedeflediğini ilan etti. “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere ‘Zeytin Dalı Harekatı’ başlatılmıştır” ifadelerini kullanan Genelkurmay, Türkiye’nin uluslararası hukuktan doğan haklarını kullandığını vurguladı. Açıklamada şöyle denildi:

  • SİVİLLER GÖZETİLECEK
  • “Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BM Güvenlik Konseyi’nin terörle mücadeleye yönelik kararları ve BM sözleşmesinin 51. maddesinde yer alan ‘meşru müdafaa hakkı’ çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir. Harekâtın icrasında sadece teröristler hedef alınmakta, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü hassasiyet gösterilmektedir.” Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, operasyonu Genelkurmay Başkanlığı’ndaki harekât merkezinden sevk ve idare ediyor. Türk savaş uçaklarının ilk vurduğu yerlerin, Afrin’deki Cinderes beldesine bağlı Celeme, Himdiye, Haclar, Freriye ve Tel Selür köylerindeki PKK noktaları olduğu öğrenildi.

İsimdeki mesaj

Harekât için ‘Zeytin Dalı’nın seçilmesi dikkat çekti. Bölgede çok sayıda zeytinliğin bulunması dışında, seçilen ismin bir ‘barış’ mesajı anlamı taşıdığı belirtiliyor. TSK’nın meşru müdafaa kapsamında başlattığı harekâtın bölgeye barış ve huzur getirmesi amaçlanıyor.

30 terörist öldürüldü

Bombardımanda Kıybar Kampı başta olmak üzere Afrin genelinde en az 30 PKK’lı öldürüldü. Akşam saatlerinde 200 kadar terörist de hastanelere yaralı olarak getirildi. Panik içindeki hainlerin telsiz konuşmalarına, “ABD bizi sattı” ifadeleri yansıdı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir