Gündem
30 Ocak 2018 ( 5354 izlenme )
Reklamlar

Savaş uçakları karşı karşıya geldi

Rus jeti, Karadeniz'de ABD'ye ait keşif uçağına önleme yaptı. Rus savaş uçakları, geçen yılın kasım ayında da Karadeniz üzerinde Rusya sınırına yaklaşan bir ABD uçağı için havalanmıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı, ABD'ye ait EP-3E Aries II tipi keşif uçağına, Karadeniz üzerinde Rus jeti tarafından önleme yapıldığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Karadeniz üzerinden Rusya sınırına hızla yaklaşan bir uçak tespit edilmesinin ardından bölgeye en yakın üsten Su-27 tipi jetin havalandığı belirtildi.

ABD'ye ait EP-3E Aries II tipi keşif uçağının, Rus jetinin havalanmasının ardından rotasını değiştirerek Rusya sınırından uzaklaştığı kaydedildi.

Rus savaş uçakları, geçen yılın kasım ayında da Karadeniz üzerinde Rusya sınırına yaklaşan bir ABD uçağı için havalanmıştı.

ABD: 2 saat 40 dakika önleme yaptı.

ABD Avrupa Kuvvetleri Donanma Komutanlığı, bir Rus savaş uçağının ABD'ye ait bir EP-3 tipi keşif uçağına 2 saat 40 dakika boyunca Karadeniz'de önleme yaptığını belirtti.

Komutanlıktan yapılan açıklamada, EP-3 Aries tipi keşif uçağına, Karadeniz'de uluslararası hava sahasında uçarken bir Rus Su-27 uçağı tarafından önleme yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, "Su-27'nin, EP-3 uçağına 5 fit mesafeye kadar yaklaşması ve EP-3'ün güzergahına girmesi ile EP-3'ün, S-27'nin kuyruk türbülansında uçmasına neden olduğu için bu temasın tehlikeli olduğunu değerlendirdik." ifadesi kullanıldı.

Rusya'nın uluslararası hava sahasında uçma hakkını tanıdıkları ifade edilen açıklamada, Amerikan uçağının uluslararası hukuka uygun faaliyet yürüttüğü, Rusya'nın bu önlemesi konusunda provokatif davranmadığı ifade edildi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Dakika ! FLAŞ.. ALMANYA'YI AYAĞA KALDIRAN TÜRK ! 15 Temmuz gecesi Kılıçdaroğlu'nun 'kontrollü kaçış' anı. Mehmet Aydın ilk kez görüntülendi! Ferrarisiyle Uruguay caddelerinde... O MANZARAYI GÖRÜNCE ! O AN ŞOKA GİRDİ !