Esed rejiminin İdlib'in kapısına dayanmasının ardından bir saldırı olacağı iddiaları ortaya atılmıştı. Rusya ve ABD'den karşılıklı İdlib üzerinden yapılan açıklamalar sonrası, Rus cephesinden bu sabah iki önemli açıklama geldi. Türkiye ise kentte herhangi bir saldırı olamaması için diplomatik kanallardan bastırıyor. Son günlerde İdlib'e saldırı olabileceği iddiaları var. Türkiye'nin, bir saldırı olması durumda felaket yaşanacağını her fırsatta dile getirdiği ve diplomatik yollarla sorunun çözülmesinin doğru olacağını hatırlattığı İdlib kenti üzerinden Rusya ve ABD cephesinden açıklamalar gelmeye devam ediyor.

KARŞILIKLI SUÇLAMALAR

Rusya yaptığı açıklamalarla ABD, Fransa ve İngiltere'nin, sivil toplum örgütü olan Beyaz Baretliler'i kullanarak İdlib'te kimyasal saldırı provokasyonu yapıp ABD'nin rejime saldıracağını iddia ediyor.

ABD'nin başını çektiği ülkeler ise, Esed rejiminin kimyasal bir saldırı hazırlığında olduğunu belirtiyor. Bu tür saldırılarının kendilerinin kırmızı çizgisi olduğunu dile getiriyorlar.

Bunlar da İlginizi Çekebilir