DEAŞ’ı bahane eden ABD ağır bombardımanla Rakka’nın yüzde 87’sini harabeye çevirdi, enkaz altında 3 bin kadar ceset var. Cenazeleri bile ticarete çeviren PKK’lı teröristler, yakınlarına ulaşmak isteyenlerden 4-5 milyon Suriye lirası (yaklaşık 100 bin TL) istiyor. Yeni Şafak cenaze için haraç ödemek zorunda kalan 3 aileyle konuştu.

PKK-DEAŞ tiyatrosunda ABD’nin günde 37 ton bombayla harabeye çevirdiği Rakka, bugünlerde ceset ticaretine sahne oluyor. Yüzde 87’si enkaza dönüşmüş kadim kentin yıkıntıları altında binlerce sivilin cesedi var. Katliamı fırsata çeviren PKK’lı teröristler, bombardımanda evlerinin, işyerlerinin altında kalarak can veren Rakkalıların ailelerine ulaşarak onlardan para istiyor. Enkazdan çıkaracakları ceset başına milyonlarca Suriye Lirası talep eden örgüt, acılı ailelere ‘kemikleri güven içinde gömmeyi’ vaat ediyor. Yeni Şafak Rakkalı mağdur ailelerle konuştu. Acılı aileler halen hiçbir sivilin dönüşüne izin verilmeyen Rakka’da PKK-ABD ittifakının kirli yüzünü ve devam eden ceset ticaretini anlattı.
Kays Seyyid Ahmed - Kahtan Ahmed

3 BİN KİŞİ ENKAZDA

Şehir genelinde halen 3 binden fazla cesedin enkaz altında olduğu tahmin ediliyor. PKK’nın, defni karşılığında büyük paralar istediği isimlerin başında Suriyeli ünlü doktor Kays Seyyid Ahmed (67) geliyor. Doktor Ahmed’in kardeşi Kahtan Ahmed, abisinin naaşı için PKK’nın 4,5 milyon Suriye Lirası istediğini söyledi. Şu an 4-5 milyon Suriye Lirası yaklaşık 100 bin Türk Lirası’na tekabül ediyor. İç savaşın sürdüğü ülkede 600-700 bin Suriye Lirası ile iyi bir ev alınabiliyor. Pazarlığın Rakka’daki PKK elebaşlarından Leyla Mustafa ile yapıldığını kaydeden Kahtan Ahmed, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Biz geniş bir aileyiz. Aile fertlerinden birçoğu DEAŞ işgali sonrası Rakka’dan ayrıldı. Abim 1982 yılında İstanbul Üniversitesin’den mezun oldu ve o günden buyana Rakka’da doktorluk yapıyordu. Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba abimin arkadaşıydı. Sayın bakan ısrarla Türkiye’ye gelip burada çalışmasını istedi. Ancak abim, ‘Şu an burada doktor kalmadı, halkımı bu durumda bırakıp çıkamam’ diyerek Rakka’dan ayrılmadı. Eşi ve 7 çocuğu gitmesine rağmen o Rakka’da kalıp hizmet vermeyi sürdürdü. En son 2017 yılı mayıs ayında ziyaret amaçlı Şanlıurfa’ya gelmişti. Bu ziyaretten 3 ay sonra da şehit oldu.”

Bunlar da İlginizi Çekebilir