Gündem
18 Eylül 2018 ( 740 izlenme )

Mahkemeden Hırsızlık Yapan Çocuk İçin Karar: Daha önce bu kararın eşi benzeri yok ! Şok olacaksınız

Ardahan'da halı sahadan spor malzemesi çalan M.K. (15) ve D.M. (17) kısa sürede yakalanarak mahkemeye çıkarıldı. D.M., mahkemece tutuklanırken, M.K. serbest bırakıldı. Hakim, M.K.'dan denetimli serbestlik yükümlülüğü gereği İstiklal Marşı ve Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni ezberlemesini ve Ömer Seyfettin'in kitaplarını okumasını istedi.


Ardahan'da, geçen 11 Eylül günü Halil Efendi Mahallesi'ndeki semt sahasında M.K. (15) ve arkadaşı D.M. (17), girdikleri halı sahadan spor malzemesi çaldı. Kısa sürede yakalanarak gözaltına alınan iki arkadaş, adliyeye sevk edildi.

Denetimli serbestlik kararı

Sulh Ceza Hakimliği'ne çıkarılan şüphelilerden D.M. tutuklanırken, suça sürüklenen çocuk M.K.'ye 'herkesin girebileceği bir yerde bırakılmakla birlikte kilitlenmek suretiyle hırsızlık ve kamu hizmetine tahsis edilen eşya hakkında hırsızlık' suçundan denetimli serbestlik kararı verildi.

Hakim, İstiklal Marşı ve Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni ezberlemesinin yanı sıra Ömer Seyfettin'in kitaplarını okuması kararını verdi.

Hakim, M.K.'nin denetimli serbestlik yükümlülüğü gereğince Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni ve İstiklal Marşı'nı ezberlemesini istedi. Hakim ayrıca M.K.'nin Gençliğe Hitabe ve İstiklal Marşı'nın ezberledikten sonra okuması ile Ömer Seyfettin'in Kaşağı, Gizli Mabet, Diyet, Efruz Bey, Pembe İncili Kaftan, Perili Köşk ve Falaka kitaplarından her hafta birini okuyup özetini anlatmasını talep etti.

M.K.'nin yükümlülüğü, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından denetlenecek.

Bunlar da İlginizi Çekebilir