Afrin operasyonunda yığınak safhası tamamlandı. Bölgedeki PKK mevzileri topçular, uçaklar ve obüslerle vuruluyor. Hedef ise psikolojik yıpratma ve caydırıcılık. Bir sonraki evrede Tel Rıfat’tan geçen ikmal hattının kesilmesi ve teröristlerin imhası var.


ürk Silahlı Kuvvetleri’nin Özgür Suriye Ordusu ile birlikte yürüteceği Afrin operasyonunda yığınak safhası neredeyse tamamlandı. Harekâta komandolar, özel kuvvetler, istihkam, hava savunma, İHA’lar ve topçu birlikleri destek verecek. Halen operasyonun ‘kontrollü başlangıç’ evresinde bulunuluyor. Bu kapsamda belirli PKK/PYD mevzileri hafta sonundan beri topçular, uçaklar ve obüslerle vuruluyor. Harekâtın bu ilk evresindeki atışlar ‘uyarı’, ‘üstünlük kurmak’, ‘caydırıcılık’, ‘psikolojik yıpratma’, ‘tehdidi zayıflatmak’ gibi amaçlar taşıyor. Askeri terminolojide ‘kararlılık atışları’ olarak nitelenen safha ile dünya kamuoyuna net bir mesaj da verilmiş oldu. Obüs ve topçu atışları bugünden itibaren artarak devam edecek. Teröristlere ‘imha öncesi son uyarı’ anlamına da gelen bu evrenin ardından ‘sıcak çatışma’ safhasına geçilecek.

ÖNCÜ KUVVET ÖSO

Afrin’deki harekâta katılacak ÖSO mensupları ise Fırat Kalkanı’nda tecrübe kazanmış isimlerden oluşuyor. Yaklaşık 2 yıldır TSK eğitiminden geçen, deneyimli ve daha iyi koordine edilmiş, askeri statü kazandırılmış, harekatı bilen ÖSO savaşçıları, öncü kuvvet olacak. Yoğun topçu desteğiyle sınırdan girecek ÖSO birlikleri, Afrin’de kara gücünün temelini oluşturacak. TSK da bölgeyi çok iyi bilen ÖSO gücüne ateş desteği, muhabere ve gözetleme imkanlarını seferber edecek. Afrin’deki operasyonların yoğunlukla meskûn mahalde cereyan etmesi bekleniyor. Yerleşim alanının çok büyük olması ve terör örgütünün de kent içinde bulunması nedeniyle sivil hassasiyet üst düzeyde olacak. Bu yüzden komando ve özel kuvvet takviyesi, başarıda temel faktör durumunda. ÖSO, yerleşim yerlerinde TSK’nın gözde birlikleriyle birlikte hareket edecek.

Bunlar da İlginizi Çekebilir