KAYI Sınır Güvenlik Sistemi Projesi kapsamında, Türkiye – Suriye Sınırı hattında yasa dışı mülteci geçişleri, terörist geçişleri ve kaçakçılık faaliyetlerine karşı fiziksel engel oluşturması amacıyla halihazırda yürütülmekte olan Acil SFGS (Sınır Fiziki Güvenlik Sistemi) Projesi ile entegre çalışacak, sınır hattının 7/24 gözetlenmesi ve yasal işlem yapılmak üzere kayıt oluşturulmasını sağlayacak, modern elektronik algılayıcı sistemlerini içeren bir sistem geliştirilmektedir.

Projenin ilk fazı Ağustos 2017 tarihinde tamamlandı. Projenin ikinci fazı için teknolojik gösterim 2017 yılı sonuna kadar sistem teslimatın ise 2018 ilk yarısında tamamlanması planlanıyor.
 
Sınırın öte tarafındaki terörü Türkiye topraklarından uzak tutmak için yürütülen çalışmalarda sona gelindi. 2018'in ilk çeyreğinde tamamlanacak çalışmaklarda gelinen son durum şöyle:
 
DÜNYANIN EN UZUN 3'ÜNCÜ DUVARI
SINIRDA 216 KM AYDINLANDI

Suriye sınırına 90 kilometre modüler beton duvar, 28 kilometre yol, 44 kilometre kafes tel yapımı tamamlandı. Hatay sınır hattında 38 kilometre yüksek güvenlikli güçlendirilmiş kafes tel yapımı bitirildi. 911 kilometre uzunluğundaki Suriye sınırı boyunca, teknik açıdan duvar inşa edilebilecek olan 828 kilometrelik kısmına yönelik; 781 kilometresine her biri 7 ton ağırlığında, 2 metre genişliğinde, 3 metre yüksekliğinde modüler beton duvar örüldü. 13 kilometre modüler beton duvar imalatı tamamlanırken, 34 kilometre modüler beton duvar imalatı ise 6 ayrı bölgede sürüyor. 47 kilometrelik kısmı yakın zamanda bitecek olan duvar, Çin Seddi ve Meksika- ABD sınırından sonra dünyanın en uzun 3'üncü duvarı olacak.

Bunlar da İlginizi Çekebilir