Gündem
12 Nisan 2018 ( 4168 izlenme )

Kaçmaya hazırlanıyor.. Peki nereye kaçacak..

Uluslararası niteliğe sahip bağımsız kuruluşlar tarafından teyit edilen verilere göre Suriye'de 7 yıllık savaş döneminde 215 kez kimyasal silah kullanan Beşşar Esed ülkeden kaçış hazırlığı yapıyor.


Uluİran istihbaratı ve El Muhaberat ortaklığıyla hazırlanan kaçış planı, Esed ailesinden 45 kişinin Şam'dan tahliyesini öngörüyor. Yeni Şafak'a bilgi veren saha kaynaklarına göre, Esed'in de hazır bulunduğu son toplantı 8 Nisan'da Şam'da gerçekleşti ve plana son şekli verildi. Buna göre ABD'nin Suriye'yi bombalaması halinde Esed ve ailesi ilk olarak Lübnan'a götürülecek. Sonrasında Rusya himayesinde Tahran'a taşınacak Esed'in durumu, sıcak savaşın sonuçlarına göre yeniden değerlendirilecek.

SIĞINAKTA SAKLANIYOR

Kaynaklar, Esed'in Şam'da bulunan Kasr-ı Şaab'ın (Halk Sarayı) 140 metre derinlikte inşa edilen yeraltı sığınağında saklandığı belirtiyorlar. Eski bir El Muhaberat Şefi ise son 6 günlük zaman diliminde Esed'in Lazkiye-Himeymim Rus Askeri Üssü'ne 2 ziyaret gerçekleştirdiği iddiasında bulundu. Lübnan'da yayın yapan Savt Lübnan (Lübnan'ın Sesi) kanalı ise BM'de Suriye görüşmelerinin yapıldığı dakikalarda Esed'in sürpriz bir saldırı korkusu ile Şam'dan ayrıldığını duyurdu.

REFİK HARİRİ İNŞA ETTİRDİ

Hafız Esed döneminde Şam'da Kasiyun Dağı'na inşa edilen Kasr-ı Şaab (Halk Sarayı), öldürülen eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'ye ait şirket tarafından yapıldı. Yeraltında 50'den fazla gizli bölmesi olan sarayın savaş döneminde bazı bölümlerinin işkencehaneye dönüştürüldüğü belirtiliyor. Suriye rejimi 2011 yılında başlayan ayaklanma sonrası kaybettiği bölgelerden kaçırdığı gizli bilgi ve belgeleri de yine aynı yeraltı sığınaklarında saklıyor. Bu arada İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, bölgede artan gerilimin ardından Suriye ordusunun havalimanları ve askeri üsleri boşalttığını iddia etti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir