Gündem
26 Ocak 2018 ( 645 izlenme )
Reklamlar

İran resmi televizyonu Press TV'nin 'Zeytin Dalı Harekatı' yalanları

İran makamları 'Zeytin Dalı Harekatı' ile ilgili olumsuz açıklama yapmazken resmi televizyon kanallarından Press TV'nin operasyona yönelik 'karalama amaçlı yayınları' dikkati çekiyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) terör örgütleri PKK/PYD ve DEAŞ unsurlarının Suriye'nin Afrin kentinden temizlenmesi amacıyla başlattığı "Zeytin Dalı Harekatı" ile ilgili "İran yönetiminin resmi tutumuna rağmen" ülkenin resmi televizyon kanallarından Press TV'nin yayınladığı gerçek dışı haber ve görüntülerle "kara propaganda çabaları" dikkati çekiyor.

İran Radyo Televizyon Kurumu'na (IRIB) bağlı İngilizce yayın yapan Press TV, "Zeytin Dalı Harekatı"nın başlamasından bu yana Türk makamları tarafından yapılan açıklamaların aksine uydurma haberlere ve görüntülere yer vererek resmi bir haber ajansına yakışmayan gayri ahlaki tutum sergilemiştir.

Kürtler ve özellikle Suriye'nin kuzeyinde yaşayan halkların tüm hakları Türk makamları tarafından defalarca savunulmuştur. Türkiye, terör örgütleri PKK/PYD ve DEAŞ unsurlarının zulmüne ve Esed rejiminin bombalı saldırılarına maruz kalan yüz binlerce Kürdü himaye etmiş, barındırmıştır.

Durum böyle iken Press TV, TSK'nın Afrin'deki terör örgütlerine yönelik başlattığı "Zeytin Dalı Harekatı"nı "Suriye Kürtlerine saldırı" yalanıyla servis etmiştir.

Sözü edilen yayın kuruluşu, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarından TSK'nın askeri operasyonda sivil insanları öldürdüğünü iddia eden 15 haber paylaştı. Operasyonla ilgili tarafsızlık ve habercilik usulünden oldukça uzaklaşmıştır.

Zamansız ve mekansız onlarca görüntü

Ayni TV kanalı, Twitter hesabından TSK'nın Afrin'de terör örgütleri PKK/PYD ve DEAŞ unsurlarına yönelik düzenlediği operasyon sırasında birçok sivilin yaralandığı ve evlerinin yıkıldığını iddia ederek "zaman ve mekanı bilinmeyen" onlarca görüntü yayınladı.


Bu görüntülerden birinde, askerler tarafından yaralanan bir kaç kişi, bir sağlık merkezine getiriliyor. Sağlık merkezinin duvarında Türkiye, İran, Irak ve Suriye'de binlerce sivilin ölümünden sorumlu olan terör örgütü PKK'nın sözde lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri dikkati çekiyor.


Press TV, TSK'nın 23 Ocak günü yayımladığı bildiride belirttiği "terör örgütü PKK/PYD" cümlesini ahlak ölçülerine uymaksızın tahrif ederek "Kürtler" olarak sunmuştur.


TSK açıklamasını da çarpıttılar

TSK "Zeytin Dalı Harekatı"na dair 23 Ocak günü yayımladığı bildiride, "Şu ana kadar terör örgütleri PKK/PYD ve DEAŞ unsurlarından 260 kişinin öldürüldüğünü" ibaresini kullanırken Press TV bu açıklamayı, "TSK'nın operasyonunda 260 Kürt ve DEAŞ mensubu öldürülmüştür." anlamına gelen "At least 260 Kurds, Daeshis killed in Operation Olive Branch: Turkish military" şeklinde tercüme etmiştir.

Türkiye resmi makamları, cumhurbaşkanı, başbakanı ve ordu komutanları bir haftadır, Suriye'nin kuzeyindeki Arap, Türkmen, Kürt, Ezidi ve Hristiyan mazlum halkların hiçbirinin zarar görmemesi konusunda defalarca açıklamada bulunmalarına rağmen İran'da yayın yapan bazı medya kuruluşları, cahilce ya da kasıtlı olarak "terör örgütü PKK/PYD" yerine "Suriye Kürtleri" tabirini kullanmaya devam ediyor.

İran medyasının farkında olmadığı bir diğer konu, İran'ın batı kesiminde onlarca sivil ve askeri öldüren terör örgütü PKK/PYD'nın PEJAK'la olan organik ilişkisidir.

ÖSO'ya terör örgütü dediler

Diğer taraftan IRIB'e bağlı Pars Today internet haber sitesi "Türkiye'nin Afrin'e saldırısı" başlıklı haberinde, "Türkiye, Afrin operasyonuna terör örgütü Özgür Suriye Ordusu'nu (ÖSO) kullanarak başladı." ifadelerine yer verdi.

Sözü edilen haber sitesi, Suriye krizinin başından bu yana Esed rejimine karşı ılımlı muhalefet yürüten, Arap, Kürt ve Türkmen gibi tüm ulusal unsurlardan oluşan Suriye'nin yerel halkı tarafından kurulmuş, Avrupa ve ABD başta olmak üzere uluslararası düzeyde DEAŞ'la mücadele ettiği herkes tarafından kabul edilen ayrıca aralarında İran'ın da bulunduğu barış görüşmelerindeki taraflardan biri olan ÖSO'yu "terör örgütü" olmakla suçlamıştır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yok artık ! Kayseri’de görenleri şaşkına çeviren görüntü ! UYAP ve e-Devlet bilgilerini Almanya'ya sattı Salih Müslim Türkiye'ye iade edilecek mi? Almanya harekete geçti! Yasaklandı