Savunma
28 Şubat 2018 ( 284 izlenme )

İnsansız iş makinesi

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Zeytin Dalı Harekatı’nda insansız iş makinesi kullanıldığını belirterek “Afrin şehir merkezine yaklaştıkça uzaktan kumandalı iş makinelerini daha fazla kullanacağız. Şu anda askeri fabrikalarda 5 kilometre mesafeden kontrol edilebilir bir sistem geliştiriyoruz” dedi.


Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Zeytin Dalı Harekatı’nda, insansız iş makinesi kullanıldığını söyledi. Canikli, Mecliste gazetecilerin sorularını yanıtladı. Nurettin Canikli, üretilen korvetlerin tasarımlarının tamamen yerli ve milli, silah sistemlerinin de önemli bölümünün yerli olduğunu belirterek, Milli Gemi (MİLGEM) projesinin son derece sofistike ve savaş kabiliyetinin bulunduğunu ifade etti.

BEŞ KORVET KIZAKTA

Canikli, “Proje kapsamında şu an 5. korvet kızakta. 6, 7, 8’i de kızağa çıkaracağız yakında. İstanbul Tersanesi’nin kapasitesi belli. Sivil tersanelere de iş verilecek. Özellikle dünyadaki, Akdeniz’deki son gelişmeler, bizim denizde çok güçlü savaş gemilerine ve denizaltılara sahip olma gereğini ortaya çıkarıyor. Bir de mevcutların yenilenmesi gerekiyor. Bu çerçevede bunları hızlı bir şekilde yapıyoruz. Daha da önemlisi yurt dışından da korvetler ve denizaltılar için çok önemli siparişler var. Hatta deniz kuvvetleri için yaptığımız bir gemiyi satın almak isteyen bir ülke dahi var. Satmıyoruz, çünkü bize lazım” diye konuştu.

YENİ SİSTEM GELİŞTİRİLİYOR

İnsansız iş makineleri projesi hakkında da bilgi veren Canikli, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’nda, uzaktan kumandalı iş makinesi kullanıldığını kaydetti. Çatışma alanlarında bu makinelerinin yapması gereken işlerin bulunduğunu, operatörlerin riske edilmemesi adına söz konusu makinelerin devreye alındığını anımsatan Canikli, “Bu projeyi de biraz daha geliştiriyoruz. Uzaktan kumandalı iş makinelerinin yanında uzaktan kumandalı kara savaş araçlarını geliştirmekteyiz. Afrin şehir merkezine yaklaştıkça bu uzaktan kumandalı iş makinelerini daha fazla kullanacağız. Şu anda askeri fabrikalarda 5 kilometre mesafeden kontrol edilebilir bir sistem geliştiriyoruz” dedi.

TANKLARI PULAT koruyacak

Nurettin Canikli, savunma sanayiinde dünyanın henüz yeni geliştirmeye çalıştığı faal koruma sistemlerini mart ayında tanklara monte etmeye başlayacaklarını bildirdi. Sistemin tamamen yerli olduğuna işaret eden Canikli, şunları söyledi: “Sistem, tanka yönelik mühimmat ateşlendiğinde radarlarıyla mühimmatı tespit ediyor, hızı ile birlikte izlemeye alıyor ve tanka ulaşmadan belli bir mesafede tankın üzerinden atılan bomba ile bu mühimmatı havada imha ediyor. Bu sistemin adı PULAT. Bu sistem, atılan mühimmatı 8-10 metre mesafede karşılıyor. Ayrıca AKKOR adlı başka bir sistem var. O da atılan mühimmatı 100 metre mesafede karşılıyor. Aynı S400’lerin çalışma mantığında.”

ASELSAN’a özel ekip

ASELSAN’da geçmişte yaşanan şüpheli mühendis ölümleri konusunda savcılık incelemesi ardından Milli Savunma Bakanlığı da harekete geçti. Bakan Canikli, ASELSAN ölümlerinin kapsamlı bir şekilde araştırılması için Teftiş Kurulu’na talimat verdiğini açıkladı. Canikli, “Güçlü bir ekip oluşturduk orada bütün dosyaları açacaklar. Çok kapsamlı çalışacağız. Şüphelendiğimiz için açtık dosyaları. Böyle bir şey olmadığına emin olsak açmazdık. Hem kamuoyunda da öyle bir anlayış var. Konuyu netleştirmemiz lazım. Kesin olarak bu araştırmanın sonucunda her şey açık net bir şekilde ortaya çıkacak. Tartışmasız. Ben de yakından takip ediyorum” dedi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir