Gündem
04 Aralık 2017 ( 108 izlenme )

HULUSİ AKAR ÇAT ÇAT ÇAT ABD LİLERİN YÜZÜNE SÖYLEDİ.

Genelkurmay Başkanı Akar, NATO Tatbikatındaki Skandalla İlgili FETÖ’yü İşaret Etti

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, NATO tatbikatındaki skandalla ilgili “Belki de FETÖ tarafından desteklenmiş kişiler tarafından gerçekleştirilmiş bir olaydı” dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kanada’da düzenlenen Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu’nda “Halifax Söylevi” başlıklı konuşma yaptı.

Akar, terörist ideolojilerin aşırı uçlardaki terör gruplarının ortaya çıkmasına neden olduğunu belirterek, YPG, PKK ve DEAŞ gibi terör örgütlerinin de bu grup içinde yer aldığını vurguladı.

Ortadoğu’da rejimlerin hızlı şekilde değişim geçirdiğini söyleyen Akar, “YPG, PYD ve PKK, birbirlerine eşit ve özelikle dikkat edilmesi gereken örgütlerdir. Bunlar, birçok ülke ve uluslararası örgüt tarafından terör örgütü olarak kabul edilmiştir.” diye konuştu.

“BAZI MÜTTEFİKLERİMİZ TERÖRİSTLERE SİLAH VERİYOR”

Orgeneral Akar, terör örgütlerinin çatışma içinde alet olarak kullanıldığını kaydederek, “Bazı müttefiklerimiz, PKK’nın yandaşı ve eş değeri olan YPG ve PYD gibi örgütlerle iş birliğine gidip bunları her alanda desteklemiş ve savaş suçuna iştirak etmişlerdir. Ne yazık ki bazı müttefiklerimizin söz konusu terör örgütlerine silah temin ettiklerini görmek üzüntü vericidir. Buradaki silah ve cephaneler, Türk vatandaşları aleyhine kullanılmıştır.” şeklinde konuştu.

Terör örgütleriyle mücadelenin başka bir terör örgütü kullanılarak yürütülmesine anlam veremediklerine dikkati çeken Akar, “Herhangi etnik grup veya dini inanışın bir terör örgütüyle mücadele ettiğini ifade etmesi, kesinlikle mantık dışı bir kavramdır ve DEAŞ’ın İslamiyet’le hiçbir alakası bulunmamaktadır.” ifadelerini kullandı.

TATBİKAT SKANDALIYLA İLGİLİ FETÖ’YÜ İŞARET ETTİ

NATO’nun tarih boyunca var olmuş en başarılı ve en etkili askeri organizasyon olduğuna dikkati çeken Orgeneral Akar, “Yakın zamanda NATO’nun düzenlendiği askeri tatbikatların birisinde söylenilenlere göre, bireysel olarak ve belki de FETÖ tarafından desteklenmiş kişilerce gerçekleştirilmiş çirkin ve kabul edilemez bir olay yaşandı. NATO idarecileri, zamanında ve gereğine uygun bir şekilde tepki gösterdi. Kimsenin müttefikliğimizi ve dayanışmamızı baltalamasına izin vermemeliyiz.” diye konuştu.

Orgeneral Akar, “Ne yazık ki FETÖ üyelerine müttefiklerimiz tarafından sığınma hakkı veriliyor. Bu FETÖ üyeleri, kara propagandalarını ve yalanlarını yaymaya bulundukları bu ülkelerden devam ediyor.” dedi. Akar, yakında bu ülkelerin FETÖ tehdidinin farkına varmalarını umut ettiğini vurguladı.

“DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR”

Akar, Türkiye’nin terörün her türünü kınadığını ve aktif olarak terörle mücadelesini sürdürdüğünü kaydederek, “Terörle mücadele konusunda suçlamalar yöneltmek yerine çözüm önerileri getirmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Orgeneral Akar, “Cumhurbaşkanımızın da Birleşmiş Milletler ( BM) Güvenlik Konseyine atfen söylediği gibi şunu hatırlamalıyız: ‘Dünya, 5’ten büyüktür.’ BM Güvenlik Konseyi, kendi sorumluluklarını da yerine getirmeli ve milyonları etkileyen trajediler karşısında etkin olmalı, global güvenlik ve istikrarı gözetmelidir.” dedi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir