Gündem
29 Nisan 2018 ( 4265 izlenme )

Hiç Haberimiz Olmadan NATO Türkiye’yi Böyle Kuşatmış!

15 Temmuz darbe girişimini Adana’daki İncirlik Üssü’nden yöneten ABD ve NATO, üsleriyle Türkiye’yi adeta kuşatmış durumda.

Sovyet tehdidine karşı kurulan ve ABD’nin Ortadoğu’daki operasyonlarını yönettiği İncirlik’in yanısıra Avrupa’daki Amerikan Hava Kuvvetleri’ne bağlı

İzmir Çiğli Üssü, NATO’nun Türkiye’deki resmi üslerinden. Konya’daki 3. Ana Jet Üs Komutanlığı, Irak savaşında NATO için öne çıkan üslerden.

Şile Üssü’ndeki NATO hava savunma füzeleri, yine Füze rampalarının bulunduğu Balıkesir 9. Ana Jet Üssü ile Muğla Aksaz’daki Deniz Üssü de NATO görevlerinin yapıldığı üsler arasında.

Bunların dışında Ankara, Amasya, Bartın, Çanakkale, Diyarbakır, Eskişehir, İzmir, İzmit, Kütahya, Lüleburgaz, Sivas, Erzurum, Rize, Van, İskenderun, Mardin, Ordu ve Konya’da NATO’ya bağlı Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezleri bulunuyor.

Halen Türkiye’de toplamda 28 adet NATO harekat ve radar üssü bulunduğu belirtiliyor. NATO, ayrıca ittifakın en güçlü üyesi ABD’nin Türkiye’deki üslerini de aktif olarak kullanıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir