Gündem
05 Nisan 2018 ( 17171 izlenme )

Her fırsatta Türkiye'ye saldıran Yunanlılar bitti haberleri yok!

Her fırsatta Türkiye'ye saldıran Yunanistan Başbakanı Çipras, borç batağındaki ülkede ne var ne yoksa sattı. İşsizliğin rekor kırdığı Yunanistan'da halk yıllardır açlık ve sefaletle boğuşuyor.


HALK ONU İSTEMİYOR

Yıllardır devam eden ekonomik kriz nedeniyle yoksulluk ve sefalet içinde kıvranan Yunan halkının Çipras hükümetine karşı sabrı kalmadı. Ülkeyi krizden çıkarma sözü vererek iktidara gelen Aleksis Çipras için yolun sonu göründü. Yunan başbakanı bu durumu gizlemek için son aylarda Türkiye’ye karşı özellikle Ege ve Akdeniz’de provokasyonlara girişti.

HALK GÜVENMİYOR

Yunanistan’daki ekonomik kriz, kritik seviyelere ulaştı. 11 milyon nüfuslu ülkede yaklaşık 3.8 milyon kişi açlık sınırında yaşıyor. Ülkede 8 yıldır devam eden kemer sıkma politikaları halkı bıktırdı. Emekli maaşlarının yaklaşık yüzde 40 eridiği ülkede 10 Yunan’dan 7’si, ekonomik krizden çıkamayacaklarını düşünüyor. Halkın güvenini yitiren Aleksis Çipras, son yapılan anketlerde çakıldı. Atina hükümeti halktaki büyük huzursuzluğu milliyetçi söylemlerle dindirmeye çalışıyor. Bu nedenle sürekli Türkiye’ye karşı tahriklere girişen ve saldırgan açıklamalar yapan Çipras hükümeti, bir yandan da Avrupa Birliği (AB) ve NATO’dan yardım dileniyor. Son provokasyon Dışişleri Bakanı Yardımcısı Georgios Katrougalos’tan geldi. Katrougalos, “Türkiye’yi savaşta yeneriz” diyerek kurusıkı tehditlere bir yenisini ekledi.

SEFALETİ GÖRÜN 

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın ülkesini düşürdüğü korkunç durum, İngiliz The Guardian gazetesinin kampanyasıyla net bir şekilde görüldü. Gazete, özellikle Avrupalı gençlerin sefalete ve yoksulluğa şahit olması için Yunanistan’a tur düzenlediğini duyurdu. 3 bin 500 dolar tutarındaki gezinin başlıca ziyaret noktalarını, sefaletin kol gezdiği Atina ve insanlık dramının yaşandığı mülteci kampları oluşturuyor.

Hükümetin provokasyonlarına prim vermeyen Yunan halkı, Türkiye’yle ilişkilerin düzeltilmesini istiyor. 

Ülkesini peşkeş çekti!

Türkiye’ye karşı Kardak Kayalıkları üzerinde hak iddia eden Yunanistan, 2015 yılında milyarlarca dolarlık borcunun taksitlerini ödeyebilmek için Ege’deki adaları satışa çıkarmıştı. 50 milyon euro'ya kadar bedel biçilen 17 adanın satışı, IMF’nin borçları yeniden yapılandırmayı kabul etmesiyle iptal olmuştu. Çipras, aldığı borçları ödeyebilmek için ülkede var ne yoksa sattı. Limanlar, havalimanları, fabrikalar, araziler zengin ülkelere peşkeş çekildi. Memur maaşlarını ödeyebilmek için bile defalarca AB'den para dilendi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir