Gündem
29 Mart 2018 ( 4029 izlenme )

Fransa'dan skandal Suriye açıklaması

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "Suriye'nin kuzeyinin istikarar kavuşması için çalışacağız. Münbiç'e askeri destek garantisi verdik" dedi.


ABD Başkanı Trump'ın "Suriye'den çekileceğiz" açıklamasından sonra Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan skandal bir açıklama geldi.

Terör örgütü PKK/PYD'yi desteklemek için Münbiç'e asker göndereceklerini açıklayan Macron'un dün terör örgütü PKK'nın temsilcileriyle de bir araya geldiği öğrenildi.

MGK'dan sert mesaj çıkmıştı

Milli Güvenlik Kurulu sonrası Türkiye, Münbiç'e yönelik askeri bir harekatın sinyallerini vermişti. MGK açıklamasında "Münbiç’teki teröristlerin bir an önce bölgeden uzaklaştırılması gerektiği, aksi takdirde Türkiye’nin, diğer bölgelerde olduğu gibi burada da bizzat insiyatif kullanmaktan çekinmeyeceği belirtilmiştir" ifadelerine yer verildi.

Trump ile Macron geçen hafta görüşmüştü

ABD Başkanı Trump ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron geçen hafta bir görüşme gerçekleştirmişti. İki liderin görüşmesine ilişkin yapılan açıklamada, "Başkan Trump, Suriye'deki ortak stratejik zorluklara karşı Türkiye'yle işbirliğinin yoğunlaştırılması gerekliliğini vurguladı." ifadesine yer verilmişti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir