Gündem
01 Mart 2018 ( 4266 izlenme )

Ermenistan'dan Türkiye kararı!

Ermenistan yönetimi Türkiye ile normalleşme protokollerini iptal ettiklerini açıkladı. Ermenistan medyası, Devlet Başkanı Serj Sarkisyan'ın açıklamayı Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığını duyurdu.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, 2009'da Türkiye ile imzalanan normalleşme protokollerini iptal ettiğini açıkladı.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan geçtiğimiz yıl eylül ayında BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Türkiye ile yapılan iki protokolü iptal edeceklerini söylemişti. 

Sarkisyan Türkiye ile Ermenistan arasında 2009 yılında imzalanan ancak iki ülke parlamentosu onayından geçmeyen normalleşme protokollerini 2018 bahar aylarında tamamen iptal edecekleri tehdidinde bulunmuştu.

İki ülke arasında nıormalleşme olmadığını savunan Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, "Türkiye en geç önümüzdeki 2018 yılı bahar aylarında bu protokolleri tamamen lağveceğimizi bilmeli" ifadesini kullanmıştı. 

İsviçre ara buluculuğunda imzalanan protokoller Türkiye ile Ermenistan arasında diplomatik ilişkinin kurulmasını, sınırların açılmasını ve 1915 olaylarının araştırılması için bağımsız komisyon kurulmasını öngörüyordu. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir