Gündem
10 Mart 2018 ( 22400 izlenme )

Erdoğan'ı selamlayan pilotun kim olduğu ortaya çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Mersin'den Antalya'ya geçerken havada selamlayan F16 pilotunun, PKK baskınlarını önlemek için 2014’te Güneydoğu’da 68 karakola eğitim veren Pilot Albay Mete Kuş olduğu ortaya çıktı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı 20 bin fitte selamlayan pilotun Konya 3. Jet Ana Üs Komutanlığı Harekat Komutanı olarak görev yapan Albay Mete Kuş olduğu öğrenildi.

15 Temmuz sonrası VIP koruma

FETÖ'nün hain 15 Temmuz askeri darbe girişiminden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'a VIP koruma sağlanıyor. Bu mekanizma Konya 3. Jet Ana Üs Komutanlığı Harekat Komutanlığı'ndan yönetiliyor.

Pilot çok kritik bir görevi üstlenmişti

PKK’nın 2014 yerel seçimleri sonrasında Güneydoğu’da karakollara baskın yapacağı istihbaratına ulaşılmasının ardından 68 karakolun savunma planları çıkarılması için talimat verilmişti. Bu kapsamda, Konya 3.Ana Jet Üs Komutanlığı’nda o dönem filo komutanı olan Albay Mete Kuş ve ekibi, 21-27 Mart 2014 tarihlerinde bölgede görevlendirilmişti.

Bölgedeki kritik 68 karakolu tek tek gezen ekip, aynı zamanda karakolda görevli karacı personele de bu kapsamda eğitim vermişti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir