Gündem
26 Mart 2018 ( 5035 izlenme )

Erdoğan AB zirvesinde yüzlerine bakarak söyledi: Terör...

Türkiye-AB Zirvesi'nin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB'ye teröre karşı birlikte çalışma çağrısında bulunarak "Teröre karşı aldığımız tedbir ve operasyonlar gerekli olduğu sürece devam edecek, tehditler bertaraf edildiği zaman sona erecektir.


Teröre karşı operasyonlarımız, sadece kendimizin ve Suriyelilerin güvenliğine değil, Avrupa'nın da güvenliğine katkı sağlamaktır.

Biz, artık terörle mücadele gibi hassas konularda afaki ve haksız eleştiriler değil, güçlü destek bekliyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile Euxinograd Sarayı’ndaki Türkiye-AB Zirvesi’nin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar: 

Türkiye-AB ilişkilerinde zorlu bir dönemi geride bırakmış olmayı umuyoruz.

AB'ye aday ülke olmaktan öteye alınmış henüz bir yol yok. (Türkiye-AB ilişkileri) Türkiye'nin sorumluluklarını fazlasıyla yerine getirdiği herkesin malumudur.

Göçle ilgili sorumluluklarımızı fazlasıyla yerine getirdik. Şu anda Suriye'den 3 buçuk milyon insan ülkemizde.

Avrupa Birliği'nin sağlayacağı 'vize serbestisi' siyasi bir mesele haline getirilmemeli. Vize serbestisi ile ilgili AB tarafı adımını bir an önce atarsa bizi rahatlatacaktır.

Terörle mücadele

Türkiye birçok terör örgütünün hedefinde yer alıyor. İçeride ve dışarıda mücadelemizi sürdürüyoruz. Teröre karşı operasyonlarımız, Avrupa'nın da güvenliğine katkı sağlamaktadır.

Teröre karşı aldığımız tedbir ve operasyonlar gerekli olduğu sürece devam edecek, tehditler bertaraf edildiği zaman sona erecektir.

Teröre karşı operasyonlarımız, sadece kendimizin ve Suriyelilerin güvenliğine değil, Avrupa'nın da güvenliğine katkı sağlamaktır. Biz, artık terörle mücadele gibi hassas konularda afaki ve haksız eleştiriler değil, güçlü destek bekliyoruz.

Gelin, ortak coğrafyamız olan Balkanlar'da istikrar ve refahın sağlanması yönünde birlikte çalışalım. Gelin, Suriye, Irak, Filistin, Kudüs, Yemen, Rohingya, Afrika gibi uluslararası konularda işbirliğimizi derinleştirelim. Gelin, güçlü, müreffeh ve istikrar abidesi Avrupa'yı hep birlikte inşa edelim.

Kıbrıs Sorunu

Avrupa Birliği'ni Kıbrıs konusunda hakkaniyetli olmaya çağırıyoruz. Kıbrıs meselesinin seyrinden bağımsız olarak, adanın etrafındaki doğal kaynaklara dair karar alma mekanizmalarına Kıbrıslı Türklerin eşit olarak dahil edilmesi uluslararası hukukun gereğidir.

Vize serbestisi

Bununla ilgili çalışma kağıdımız şubat ayı başında AB Komisyonu'na sunulmuştu. AB tarafına çalışmalarının bir an önce tamamlanması gerektiğini de söyledik. AB, bu noktada adımını bir an önce atarsa o da bizi rahatlatacaktır. Bu siyasi bir mesele haline getirilmemeli, vatandaşlarımızın AB'ye olan güvenini sarsacak bir hal almamalıdır.

Gümrük Birliği'nin güncellenmesi çalışmalarına başlanması konusundaki beklentimizi de dile getirdik. Bu tür teknik konuları siyasetin meselesi haline getirmemeliyiz.

Artık terörle mücadele gibi hassas konularda afaki ve haksız eleştiriler değil, güçlü destek bekliyoruz.

Küresel bir güç olma iddiasındaki Avrupa'nın, Türkiye'yi genişleme politikalarının dışına itmesi vahim bir hata olacaktır.

AB ile aramızdaki güvenin yeniden tesisinin ilk adımını bugün burada hep beraber atmış olduğumuzu umuyorum. Ancak, bu adımı attık demek yeterli değil, somut olarak atmak gerekiyor.

[Soru-cevap bölümü]

Afrin'de terör örgütlerine karşı sürdürdüğümüz mücadelde 3 bin 800'e yakın terörist etkisiz hale getirildi. Topraklarını terk etmiş insanlar tekrar bölgeye geliyor.

Terör örgütlerinin sahip olduğu imkanlar stratejik ortaklarımızın bunlara teslim ettikleri manidardır. Bunları hepsini belgelerle flaş belleklere koyarak dostlarımıza teslim ettik.

Tusk'un konuşmalarından öne çıkanlar:

Türkiye'nin göçmenler konusundaki çabalarını takdir ediyoruz.

Ortak çıkarlarımıza ilişkin birçok konuya değindik.

Bazı alanlarda endişelerimizi ilettik.

Junker'ın konuşmalarından öne çıkanlar:

Türkiye ve AB arasındaki sığınmacı mutabakatı, gözle görülür sonuçlar vererek çok başarılı olmuştur.

İkinci 3 milyar Euro süreci başlatıldı.

Mülteciler konusunda AB sözünü tutacak.

Türkiye ile müzakereler devam etmelidir. Müzakerelerin devam edeceğinin garantörüyüm.

15 temmuz darbe girişimi kabul edilmezdir. Cumhurbaşkanına suikast girişimi olduğunu bilmiyorduk.

Borisov'un açıklamalarından öne çıkanlar:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mülteci konusundaki duruşu için teşekkür ederiz. Türkiye sayesinde mülteci baskı sıfıra indi.

Haziran sonuna kadar kaydettiğimiz gelişmelere göre tekrar bir araya geleceğiz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir