Küresel lityum iyon pil üretim kapasitesi henüz 30 GWh (Gigawatt saat) seviyesinde. 2020’de bu rakam 174 GWh’ye çıkacak. 2023’te 25 GWh’lik kapasiteye ulaşacak olan Türkiye de bu alanda dünyanın en büyük beş üreticisinden biri olacak.

Dünyanın önde gelen teknoloji fuarlarından olan Mobil Dünya Kongresi dün İspanya’nın Barcelona kentinde başladı. Cep telefonlarından elektrikli otomobillere kadar teknoloji dünyasının tüm yenilikleri bu fuarda yerini alacak. Ancak ister yapay zekâ ister nesnelerin interneti olsun güçlü pil teknolojileri olmadığı sürece geleceğin teknolojilerinin başarılı olma ihtimali yok.
Bu nedenle hafta sonu gelen ve Zorlu Holding ile Çinli GSR Capital’in duyurusunu yaptıkları 4.5 milyar dolarlık madencilik ve yeni nesil pil teknolojilerine yönelik yatırımları büyük ilgi uyandırdı. Dünya çapında başta mobil telefonlar olmak üzere mobil cihaz üreten binlerce şirket varken bu cihazlar için olmazsa olmaz olan pil üreticilerinin sayısı altı ile sınırlı. Bu şirketlerin ürettiği lityum iyon tipi pil üretimine yön veren ülkeler ise Çin, ABD, Güney Kore ve Polonya. Bu ülkeler mevcut yatırımlarına ağırlık vererek yakın gelecekte de hâkimiyetlerini sürdürmeyi planlıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir