Gündem
02 Mayıs 2018 ( 11263 izlenme )
Reklamlar

Dengeleri değiştirecek açıklama! “Kardeş ülke Türkiye’yle birlikte…”

Güney Kore Devlet Başkanı Moon: İş birliğimizi uluslararası alana taşımak istiyoruz..

Güney Kore Devlet Başkanı Moon, Türkiye ve Güney Kore’nin, G20 ve MİKTA üyesi olduğunu belirterek, ‘İki ülke arasındaki güçlü iş birliğimizi uluslararası alana taşımak istiyoruz.’ dedi.

Başkent Seul’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in yaklaşık bir saat süren baş başa görüşme gerçekleştirdi.

Ardından heyetler arası görüşmelere başkanlık eden iki lider, toplantının basına açık kısmında konuştu.

“Uzak mesafeye rağmen gelen kardeş ülke Türkiye’nin Cumhurbaşkanı ve değerli konukları, Kore’ye tekrar hoş geldiniz diyorum.” ifadesiyle konuşmasına başlayan Moon, baş başa görüşmede iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın yükseltilmesi ve Kore Yarımadası konularına yönelik çok verimli bir görüşme gerçekleştirildiğini söyledi.

“İş birliğimizi çok güzel temaslarla devam ettirmekteyiz”

Tarihsel ve kültürel bağlardan yararlanarak Türkiye ve Kore’nin devamlı iş birliğini sürdürdüğünü vurgulayan Moon, “Bu süreçte iş birliğimizi çok güzel temaslarla devam ettirmekteyiz. 2012’de Serbest Ticaret Anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle iki ülkeye yarar sağlayacak ticaret ve yatırım iş birliği de sürdürülmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ve Güney Kore’nin altyapı, enerji, bilim, teknoloji ve savunma sanayi olmak üzere çeşitli alanlarda iş birliğini geliştirerek ilişkilerine derinlik kazandırdığına dikkati çeken Moon, şunları kaydetti:

“Dördüncü sanayi devrimi çerçevesinde geleceğe yönelik iş birliğimizi derinlemesine sağlamlaştırarak devam ettirmek istiyoruz. G20 ve MİKTA (Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye, Avustralya) üyesi iki sorumlu ülke olarak, iki ülke arasındaki güçlü iş birliğimizi uluslararası alana taşıyarak birbirimizi desteklemek ve üçüncü ülkelere yönelik iş birliğimizi artırarak sürdürmek istiyoruz.”

Moon ayrıca, heyetler arası toplantılarda, iki ülkenin iş birliğini derinlemesine geliştirmesini sağlayacak yollar üzerinde fikir alışverişi yapmak istediklerini sözlerine ekledi.

(AA)

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sahil Güvenlik müdahale etti, diktikleri Yunanistan bayrağı kaldırıldı! Korkunun böylesi: YPG beyaz bayrak çekti Bu kilit 41'i çocuk tam 64 kişinin katili! Yakın dövüş eğitimi alan özel birlikler pkknın kabusu olacaklar!