1115 izlenme14 Ağustos 2018
İtalya'nın Genoa kentinde üzerinde otoyol bulunan bir köprü çöktü. İtalyan medyası olayın, köprüdeki yapısal zayıflık nedeniyle yaşanmış olabileceğini belirtti. Ölü ya da yaralı sayısına ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı ancak olaydan zarar görenler olmuş olabileceğinden endişe ediliyor. Olay yerine çok sayıda acil durum ekibi gönderildi.

SABAH SAATLERİNDE YAĞIŞ VE RÜZGAR VARDI

Yetkililer; bu sabah saatlerinde İtalya'da aşırı yağış ve rüzgarın hakim olduğunu belirtti. 1960 yılında inşa edilen köprünün 2016 yılında restorasyonu yapılmıştı.  Bu köprü Cenova'da çok sık olarak kullanılan bir köprü ve Avrupa'nın ilk çelik halatlı köprüsü. İtalyan medyası, köprüde oluşan yapısal zayıflık nedeniyle yıkılmış olabileceğini ifade etti.

"BÜYÜK TRAJEDİ" OLARAK NİTELENDİRİLDİ

İtalya Ulaştırma Bakanı Danilo Toninelli yaşanan olaydan sonra bir açıklama yaparak, olayı "büyük bir trajedi" olarak nitelendirdi.

40 METREDEN DÜŞTÜ

İtalyan haber ajansı ANSA, otoyol köprüsündeki 100 metrelik parçanın 40 metre yükseklikten düştüğü belirtiliyor.

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, İtalya’nın kuzeybatısındaki Cenova kentinde otoyol köprüsü çöktü. A10 otoyolu üzerinde bulunan yaklaşık 100 metre yüksekliğindeki Morandi Köprüsü’nün bir kısmı saat 11.15 civarında çöktü. Köprünün her iki şeridinin de çöktüğü olayda, çok sayıda aracın yere düştüğü ve bazılarının enkaz altında kaldığı belirtiliyor.

İtfaiye yetkililerinin Adnkronos haber ajansına yaptığı açıklamada, enkaz altında kalan araçlarda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği aktarıldı. Enkaz altında kalanları çıkarmak için acil servis ve itfaiyenin müdahalesinin sürdüğü, bazı yaralıların hastaneye sevk edildiği bildirildi. Köprünün yapısal bir sorun nedeniyle çökmüş olabileceği ancak olayda şiddetli yağmurun da etkili olduğu düşünülüyor.

İtalya'da çöken köprünün fotoğrafları İtalya'da çöken köprünün fotoğrafları İtalya Ulaştırma Bakanı Danilo Toninelli, olayı "büyük bir trajedi" olarak niteledi. Bakan Toninelli, yerel bir haber ajansına bir "düzine" insanın ölmüş olabileceğini söyledi.

1962'de yapıldı

Polcevera Viyadükü olarak da bilinen köprünün inşaatı 1962'de başladı ve 1968'de tamamlandı. 1100 metre uzunluğundaki yapının, şimdiye kadar Avrupa'da inşa edilen ilk kablolu beton köprü olduğu söyleniyor. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir