Her mutfağın kendine ait kuralları olsa da bazı alışkanlıklar birçok kadının vazgeçilmezi. Makarnayı soğuk suyla haşlamak, eti düşük ısıda mühürlemek, sebzeleri yıkadıktan sonra hemen tencereye almak gibi birçok alışkanlık aslında yanlış.

Sebze yemeği yaparken, sebzeleri yıkadığınız gibi tencereye atarsanız yemeğiniz sulanır, lezzeti azalır. Bu nedenle sebzeleri önce kurulamakta fayda var. Aynı nedenle kabak ve benzeri sebzelerin çekirdeklerini de çıkartmalıyız.

Milyonlarca kadının mutfakta "doğru" bildiği yanlışlar var. Yemek.com, bu fikirden yola çıkarak, çok basit gibi görünen ama mutfakta herkesin yaptığı amatör yanlışları hazırladı. Yemeklerin lezzetini azaltan veya hijyenik açıdan soruna yol açan bu alışkanlıklarımız arasında eti düşük ısıda mühürlemek, dışarıda bekletmek, pirinci yıkamamak gibi birçok kural yer alıyor.

İşte mutfakta doğru bilinen yanlışlar:

Pilav yaparken pirinçleri kısa süre yıkamak
Pilav yapmadan önce pirinçleri duru suyu çıkana kadar, nişastası gidip süzgeçten şeffaf su akmaya başlayana kadar yıkamalısınız. Aksi takdirde Türkiye’de pilavın bir numaralı başarı kriteri olan ‘tane tane olmuş’ övgüsünü duymak zorlaşır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir