1732 izlenme30 Eylül 2018
İlk kez ortaya çıktı! Gözler ABD'ye çevrildi

İran Devrim Muhafızlarına ait sürat teknelerinin bu yıl 21 Mart'ta, Basra Körfezi'nde, ABD'ye ait USS Theodore Roosevelt savaş gemisini taciz ettiği ortaya çıktı. Press TV'nin yayımladığı görüntüler sonrası gözler Amerika'ya çevrilirken, henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Nedir?

İran Devrim Muhafızları Ordusu, İran Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı kara, hava, deniz ve füze kuvvetleri bulunan büyük bir ordudur. Halk ağzında ve özellikle İran diasporasında ordu mensubu kişilere organizasyona duydukları hayranlığı belirtmek için Farsça'da "Muhafızlar" anlamına gelen Pasdaran denilmektedir.

DEVRİM'DEN HEMEN SONRA KURULDU

İran Devrim Muhafızları Ordusu, İran'da 1979'da gerçekleşen İslam Devrimi'nin hemen ardından devrimin lideri Ayetullah Humeyni tarafında kuruldu. Devrim Muhafızları'nın amacı rejimi ve devrimin liderlerini korumak olarak belirlendi. Ülkenin silahlı kuvvetlerine paralel olarak faaliyet gösteren Devrim Muhafızları, 1980'lerde İran ile Irak arasında yaşanan yıkıcı savaş sırasında etkisini arttırdı. Devrim Muhafızları, savaşın ardından lağvedilme ihtimaliyle karşı karşıya kalsa da İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney tarafından yetkileri arttırıldı. Hamaney'in ilk lideri olduğu ve eski Cumhurbaşkanlarından Mahmud Ahmedinejad'ı da içerisinden çıkaran Devrim Muhafızları, zaman içerisinde İran ordusu içerisindeki etkisini arttırarak kendi kara, hava ve deniz kuvvetlerine sahip oldu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir