Gündem
21 Nisan 2018 ( 8651 izlenme )

Bakın Yunanistan Türkiye'nin korkusundan neye kalkışıyor!

Türkiye ile gerilim yaşayan Yunanistan, Fransa'dan savaş gemisi kiralıyor. Maliyeti ise dudak uçuklatıyor..


Son dönemlerde Türkiye ile özellikle Ege'de gerginlik yaşayan Yunanistan, Fransa'dan FREMM tipi iki fırkateyn almaya hazırlanıyor. Fırkateynlerin Ağustos ayına kadar Yunan donanmasına katılması bekleniyor.

Türkiye'ye karşı Yunan donanmasının kapasitesini artırmak isteyen Başbakan Çipras'ın Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile bu konuda görüştüğü ve söz konusu satış için anlaştıkları belirtildi.

FREMM tipi savaş gemileri 5 yıllık kiralama yöntemiyle alınacak. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, hafta başında yaptığı açıklamada Fransa'nın, saldırıya uğrayan AB üyelerinin egemenliğini korumaya özen göstereceğini dile getirmişti.

Uçaksavar ve gemisavar sistemleriyle donatılmış halde olacak gemilerin sadece Ege'de değil Güney Kıbrıs ile Türkiye arasında gerginliklerin yaşandığı Doğu Akdeniz'e de konuşlandırılacak.

Kathimerini gazetesinin manşet haberine göre, Yunan donanması 2 Fremm tipi fırkateyni Fransa'dan leasing sistemi ile donanmaya katacak.

Yunanistan’ın ekonomisi hala IMF ve AB’nin sıkı denetimi altında olduğundan leasing sistemi (finansal kiralama) kullanıldığı belirtildi.

Gazeteye göre 2 yeni fırkateyn Ağustos ayında donanmaya katılacak. Fırkateynler silah, füze ve tüm teçhizatları ile birlikte Fransa’dan getirilecek.

Yıllık kiralama bedelinin ise yaklaşık 100 milyon euro olduğu belirtiliyor.

Yunan Savunma Bakanlığının Ege'de artan gerginlik sebebiyle hızlı bir şekilde fırkateynlerin kiralanmasına karar verdiği belirtiliyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir