Gündem
20 Nisan 2018 ( 3913 izlenme )
Reklamlar

ABD’den Şok Eden Erken Seçim Açıklaması..

Günlük basın brifinginde Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak erken seçimlerle ilgili bir soruyu yanıtlayan Nauert, öncelikle OHAL’in iki yıla yakın bir süredir yürürlükte olduğuna dikkati çekti.

Nauert, “Olağanüstü hal yürürlükteyken, Türk yasalarıyla ve ayrıca Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleriyle uyumlu bir tarzda, özgür, adil ve şeffaf bir seçim düzenlemek zor, bunun farkındayız” dedi.

Süreci çok yakından takip ettiklerini belirten Nauert, “Bu tür bir olağanüstü hal döneminde bunu (seçimleri) düzenleme kabiliyetleri hakkında endişelerimiz var. Türkiye için endişeliyiz, insanlar adil bir seçim olduğu hissine kapılmazsa, sonrasında Türkiye içinde kötü olaylar yaşanabilir. Özgür ve adil seçimler görmek istiyoruz ama bu konuda büyük bir endişemiz var” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin çağrısı ve AK Parti’nin girişimiyle 2019’da yapılması beklenen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili genel seçimleri, 24 Haziran tarihine alınmıştı.

Milli Güvenlik Konseyi’nin tavsiyesiyle Bakanlar Kurulu, OHAL’in 7. kez uzatılmasına karar vermiş ve tasarıyı TBMM’ye göndermişti.

Peki bu seçim olayı nedir ? Sizin için detaylı olarak anlatıyoruz;

Türkiye, 16 Nisan 2017’de halk oylamasında kabul edilen anayasa değişikliğiyle 24 Haziran 2018’den sonra yeni bir döneme girecek. Buna göre, yeni parlamentoda milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkacak. Bundan sonra TBMM ve Cumhurbaşkanı seçimleri 4 yıl yerine, 5 yılda bir aynı gün yapılacak. Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiği kesilmeyecek.


Siyasi parti grupları, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde 5’ini alan partiler ile en az 100 bin seçmen Cumhurbaşkanı adayı gösterebilecek. Bu hüküm, bu seçimde uygulanacak.


Cumhurbaşkanı hakkında, bir suç işlediği iddiasıyla TBMM üye tam sayısının salt çoğunluğunun vereceği önergeyle soruşturma açılması istenebilecek.


Yardımcıları ve bakanlar, Cumhurbaşkanı tarafından atanacak ve görevden alınacak. Bir veya daha fazla cumhurbaşkanı yardımcısı atanabilecek.
Cumhurbaşkanına “devlet başkanı” sıfatı getirilecek. Devletin başı olan cumhurbaşkanına, yürütme yetkisi de verilecek.


Cumhurbaşkanı, “devlet başkanı” sıfatıyla Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türk milletinin birliğini temsil edecek, anayasanın uygulanmasını, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını sağlayacak, yürütme yetkisine ilişkin konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarabilecek.


Bakanlıkların kurulması, kaldırılması, görevleri ve yetkileri ile teşkilat yapısı ile merkez ve taşra teşkilatlarının kurulması, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenlenecek.


TBMM, üye tam sayısının 5’te 3 çoğunluğu ile seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek. Yeni dönemde Meclis’te 600 milletvekili olacağı için, 360 milletvekili ile seçimler yenilenebilecek.


Yeni dönemde TBMM, “meclis araştırması”, “genel görüşme”, “meclis soruşturması” ve “yazılı soru” yollarıyla bilgi edinme ve denetleme yetkisini kullanacak, ancak “gensoru” denetleme yetkisinden çıkarılacak.

100 BİN İMZAYI YSK TESPİT EDECEK


AK Parti ile MHP’nin kurduğu Milli Mutabakat Komisyonu seçimlere ilişkin uyum düzenlemelerini yasalaştırmak için dün bir araya geldi. Toplantıyla ilgili açıklama yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Cumhurbaşkanlığı’na Meclis dışından aday olacaklar için 100 bin imza düzenlemesiyle ilgili olarak, “YSK’ya başvuracaklar. Çünkü onların seçmen olması şartı var.

Bir kişi, bir adaya oy verebiliyor” dedi. Düzenleme ile Cumhurbaşkanı adayı olan kişiler milletvekili adayı olamayacak. Partiler ise adaylara yardımda bulunabilecek. Öte yandan uyum yasaları için AK Parti KHK’yı da gündeme aldı. Yazıcı, “Düzenlemelerin Anayasa’nın 91. maddesi gereği bir yetki kanununu Meclis’ten geçirmek suretiyle yapılmasının daha doğru olduğunu değerlendiriyoruz” dedi. Ahmet TOPAL-Eda IŞIK

İKİNCİ TURA KALMASI HALİNDE 8 TEMMUZ…


24 Haziran 2018 günü yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilecek. İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü ikinci oylama yapılacak. Bu oylamaya, ilkinde en çok oy alan iki aday katılacak ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilecek. Bu durumda seçimin ikinci tura kalması halinde, ikinci tur 8 Temmuz 2018’de yapılacak.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son Dakika ! Gece Yarısı Hareketli Dakikalar! Polis sokağa giriş-çıkışı kapattı KA-NSE-RE YAKALANMIŞ TANIDIĞINIZ VARSA BUNDAN İÇİRİN Dünyanın en güçlü şehirleri belli oldu! Türkiye'den tek bir şehir listede İSTANBUL'DA OPERASYONU SÜREN BANKA SOYGUN ANINDAN İLK GÖRÜNTÜLER GELDİ